Oks nedir?

Daha önce adı LGS (Liselere Giriş Sınavı )iken ,şimdi OKS (Orta Öğretim Kurumları Sınavı) olan 8.Sınıf öğrencilerinin katıldığı ,Mili Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl haziran ayında yapılan liselere giriş sınavıdır.

OKS, sınav adı olarak aslında bir yakıştırmadır. Çünkü bu sınavın asıl adı "Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı"dır. Bu sınav adının çok uzun olması, kamuoyunu arayışlara itmiştir. Bu bağlamda ilk olarak Güvender Yayınları'nda kullanılan LGS (Liselere Giriş Sınavı) akrostişi bu sınav için güzel bir kısaltma olarak herkes tarafından benimsenmiştir.

OKS'de öğrencilere100 soru sorulmaktadır. Sınav süresi 120 dakikadır. Sınavda öğrencilere Türkçe, Matematik, fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler testlerinden 25'şer soru yöneltilmektedir.
Testlerin değerlendirilmesinde, Türkçe - matematik (TM) Ağırlıklı Standart Puan ve Matematik - Fen (MF) Ağırlıklı Standart Puan olmak üzere her aday için iki puan türü hesaplanmaktadır. Hesaplanan standart puanlar her testin katsayısıyla çarpılarak her test için ağırlıklı standart puan belirlenmektedir.

OKS’ye ilköğretimin son sınıfında okumakta olan öğrenciler müracaat edebilir. OKS”de adaylara 100 soru sorulur. Bu soruların ders dağılımı ise şöyledir;

Türkçe: 25

Matematik: 25

Fen bilgisi: 25

Sosyal Bilgiler: 25

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç