Ohal nedir?

Devleti yöneten birimlerin, afet ve terör gibi halkın güvenliğinin risk altında olduğunu düşündüğü durumlarda aldığı karardır.

afet söz konusu olduğunda; acil eylem planı yürülüğe girer. bu plana göre bölgeye yiyecek,içecek,barınma malzemeleri, tıbbı yardım ve güvenliği sağlayıcı birimler sevk edilerek bölge kontrol altına alınır ve afetzedeler güvenli bölgelere sevk edilir.

terör söz konusuysa birçok yasağı beraberinde getirir. sokağa çıkma yasağı ilan edilir öncelikle. bu durum bir sonraki ''sokağa çıkabilirsiniz'' emrine kadar devam eder. hangi saatler arasında ev dışında yaşabileceğinize devletin karar verdiği durumdur.

Sıkıyönetim genellikle ülkenin tamamında değil; düzeni bozulan bölgelerde ilan edilmektedir. Gerekli görülmesi halinde tüm ülkede geçerli olabilir. Anayasada belirlenen kurallara uygun olarak tamamen hukuki olan bir yönetim biçimidir. Sıkıyönetim ile ilgili her bilgi yasalarla düzenlenmiştir. Kesinlikle keyfi bir şekilde yönetilemez. Sıkıyönetime ait tüm işlemler yargı tarafından denetim altındadır.

Bu kurallar 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu ile 1982 Anayasası’nda düzenlenmiştir. Sıkıyönetimle alakalı bilinmesi gereken bir ayrıntı olağanüstü hal ile karıştırılmaması gerektiğidir. Olağanüstü hal, sıkıyönetimden daha hafif durumlarda ilan edilmektedir. Sıkıyönetimde yetki askeri makamlarda iken, olağanüstü halde mülki makamlardadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç