OGTT nedir?

OGTT, oral glukoz tolerans testi olarak adlandırılan testtir, vücudun glukozu kullanma ve kandan atılma kabiliyetini gösteren bir testtir. Şeker hastalığı, prediyabet (gizli şeker), gebeliğe bağlı şeker hastalığının tanısını koydurur.

OGTT yapılmasını gerektiren durumlar nelerdir?

Gestasyonel diabetus mellitus (GDM) tanısı için.
Bozulmuş açlık glisemisi durumunda.
Açıklanamayan nefropati, nöropati, retinopati durumları ile birlikte  rastgele ölçülen glukoz konsantrasyonu 140 mg/dl’nin altında olan  durumlarda.
Epidemiyolojik bilgiler için popülasyon taramasında.

OGTT testi nasıl yapılır?

Test 8-10 saat açlıktan sonra yapılır. Teste sabah saat 7.00-9.00 arası başlanır. Bazal plazma insülin düzeyi sabah, günün ilerleyen saatlerinden daha yüksektir.

İnsülinin glukoza cevabı sabah daha yüksek, gece yarısı ise en düşüktür. Glukoz tolerans testi öğleden sonra yapılırsa yüksek glukoz değerleri elde edilir. Test süresince hasta oturur durumda bulunur.

OGTT sırasında hastalara ne kadar glukoz verilir?

Hastalara oral verilecek glukoz miktarı, yetişkinlerde: 75 g glukoz, gebelerde: 75 veya 100 g glukoz. 25 g/ 100 ml glukoz çözeltisi hazırlanır.

Hazırlanan glukoz çözeltisine limon suyu ilave edilmez. Limon suyu ilavesi glukoz oksidaz ölçüm metodunda sonuçların daha düşük çıkmasına neden olur.

Hastadan venöz kan, glukoz yüklemesinden 10 dakika önce ve glukoz yüklemesi yapıldıktan 120 dakika sonra alınır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç