NVRAM nedir?

Ram; "Random access Memory" yani rastgele erişimli bellek demektir. Veri depolanabilir, silinebilir, okunabilir, değiştirilebilir. Elektrik kesintisi veya makineyi kapatma durumunda Ram bellekteki tüm bilgiler silinir Başka bir deyişle RAM bellek boşalır.

Nvram kavramı İngilizce "Non volatile random access memory" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Geçici olmayan rasgele erişimli bellek" anlamına gelmektedir.

Nvram; Güç kesildiğinde dahi bilgiyi koruyan rasgele erişimli belleklere verilen isimdir.

Sadece güç uygulandığında verileri koruyan Ram'in tam tersidir.

NVRAM belleğinin en bilinen biçimi bugünkü flaş belleklerdir. NVRAM'de güç kapatıldığında içeriğini kaydetmek için EEPROM yongaları kullanılır.

NVRAM'de iki yaygın türü bulunmaktadır.

NVRAM türleri

1. SRAM

2. EEPROM

SRAM

İngilizce "Static Random Access Memory" kelimelerinin baş harflerinde oluşmaktadır. Türkçe'de "Durağan Rastgele Erişimli Bellek" anlamına gelmektedir.

Yarı-iletken bir bellek türüdür.

Durağan ("static") kelimesi, sürekli tazelenmesi gereken devingen RAM’in (DRAM) aksine, belleğe güç verildiği sürece belleğin içeriğini koruduğunu belirtir.

EEPROM

İngilizce "Electronically Erasable Programmable Read-Only Memory" kelimelerinin baş harflerinde oluşmaktadır. Türkçe'de "Elektronik Silinebilir Programlanabilir Salt Okunur Bellek" anlamına gelmektedir.

Küçük boyuttaki verileri kalıcı olarak saklamak için bilgisayar ya da diğer cihazlarda kullanılan bir yongadır. EEPROM, elektrikle yazılıp silinme özelliğine sahiptir.

Mac'lerdeki NVRAM

Mac'lerdeki NVRAM bilgisayarınız kapalı olsa yada pili tamamen bitmiş olsa bile bazı özel ayarların saklanabilmesine olanak tanıyor. Bu ayarlar şunlar olabilmektedir;

1. Ses yüksekliği

2. Ekran çözünürlüğü

3. Başlangıç disk seçimi

4. Kernel panic bilgileri

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç