Nuhun gemisi nedir?

Nuh gemisi günümüzden yaklaşık 7.500 yıl önce Hz.Nuh tarafından yapılmıştır.

Nuh'un gemisi genelde tahtadan yapıldığı sanılırken aslında metalden yapılmıştır. Geminin hareketi kol gücü ya da yelkenle gidilmemiş, bilinenin aksine buhar gücüyle hareket etmiştir.

Hz.Nuh'un gemisi uzunluğu 205 metre 27 santim, denizden yüksekliği ise 20.5 metre bu ebatlar yaklaşık yüzyıl önce batan Titanik gemisinin ebatlarındadır. Bu boyut tüm hayvanların (ikişer ikişer) girebilecek büyüklüğü olduğunu göstermektedir.

Amerikalı ressam Edvard Hicks (1780-1849) Nuh'un gemisine hayvanlarının alışını konu eden bir resim yapmıştır. Tevrat'ın Tevkin (Yaratılış) bölümünde anlatılana göre Tanrı'nın insan ve diğer canlı ırklarının devam etmesi için büyük tufandan önce Nuh'un yapmasını emrettiği efsanedir.

Gemi Nuh'un ailesi ve dünyada bulunan diğer hayvanların korumaya alınması amacıyla hazırlanmıştır. Bu efsaneye göre Tanrı, sapkın insanoğlunun bir ceza vermek için yeryüzündeki tüm canlıları yok edeceğini söyler. Rab baktı, yeryüzünde insanın yaptığı kötülük çok, aklı fikri hep kötülükle, insani yarattığına pişman oldu. Yüreği sızladı.

Yarattığım insanları, hayvanları, sürüngenleri, kuşları yeryüzünden silip atacağım. Çünkü onları yarattığıma pişman oldum. Ama Nuh'un Rabb'in gözünde lütuf buldu. Bu, Tanrı'nın insanoğluna bir şans vermesine sebep olur. Bu yüzdendir ki Tanrı, Nuh gemisine her canlıdan ikişer, bazı tür hayvanlardan yedişer (kuşlardan yedişer) almasını emretmiştir.

Tufanın geldiği gün Tevrat'a göre Nuh altı yüz yaşındayken, o yılın ikinci ayının on yedinci günü enginlerin bütün kaynakları fışkırdı, göklerin kapakları açıldı. Yeryüzüne kırk gün kırk gece yağmur yağdı. Gemi yedinci ayın on yedinci günü Ağrı dağına oturdu. Geminin Ağrı dağında olduğunu kanıtlayacak o döneme ait çivi yazısıyla hazırlanmış Asur yazıtları bulunmuştur.

Kur'an-ı Kerim ise Hz.Nuh'un gemisini nasıl yapıldığı şöyle açıklanmıştır. Hz.Nuh’un gemisi saçtan yapılmış ve buharla çalışan bir gemiydi. Üç tabakadan oluşuyordu. Alt tabakada vahşi haşarat denilen hayvanlar, orta tabakada sair ehli hayvanlar, üst tabakada Hz.Nuh ile kendisine iman etmiş olanlar bulunuyordu.

Tufan ile ilgili, Kutsal Kitap’ta şunlar yazılı: Nuh, olasılıkla selvi ağacından bir gemi yapıp, dışını ziftle kaplar ve içine kamaralar yapar. Geminin uzunluğu: 135 m. genişliği ise 22.5 m.dir. Yüksekliği ise 13.5 m.olup, 45 cm. yüksekliğinde penceresi vardır. Gemiye; her temiz hayvandan, yedi çift ve temiz olmayanlardan ise, bir çift alınır.

Ayrıca: uçanlardan da yedi çift alır. Kendisiyle birlikte; eşini ve her üç oğlunu (Sam, Ham,Yafes) ile bunların eşlerini alır. Ancak; böyle bir gemi, milyonlarca hayvan türünün örneklerini, Tufanın sürdüğü 14 ay boyunca nasıl barındırır.

Eski Ahitte; bu konuda yazılanlardan anlaşıldığına göre; yeryüzündeki tüm canlı çiftleri değil, yanlızca belli türler alınmıştır. Bunun yanında, gemiye, yiyecek olarak yanlızca tahıl yüklenmiş. Yani; Tufan’dan önce, insanlar et yememekte ve yanlızca bitkilerle beslenmekte oldukları yorumları yapılmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç