NSF nedir?

NSF, National Sanitation Foundaditon kelimelerinin ilk harfleridir, Ulusal Hijyen Vakfı anlamına gelmektedir. Yıllar önce Amerika’da kurulan bu vakıf; su, gıda, çevre ve tüketici ürünlerinin sağlık, hijyen ve temizlik standartlarının belirlenmesinde, test edilmesinde, sertifikalandırmada yetkin, bağımsız, uluslararası en üst otorite haline gelmiş kurumdur.

NSF (Nefrojenik Sistemik Fibrozis) nedir?

Nefrojenik sistemik fibrozis (NSF) nadir görülen, cilt ve bağ dokularında fibrozis ile karakterize, klinik seyri değişkenlik gösteren, edinsel bir sistemik hastalıktır. Klinik olarak ölüme kadar varabilen ciddi olumsuz sonuçlar doğuran NSF daha çok ekstremitelerde  gövdede dermatolojik bulgularla kendini gösterir.

Bunlar arasında  ciltte kalınlaşma ve sertleşme,  kızarıklık,  papüller,  plaklar ve deride zamanla gelişen  portakal kabuğu görünümü sayılabilir.

Ayrıca eklemlerde kontraktürler meydana gelebilir. İç organlarda fibrozis ile ile seyreden bazı olgularda ilerleyici klinik seyir görülebilir. Kesin tanıya deri biyopsisi ile ulaşılır.

NSF kimlerde görülür?

Hastalığın patofizyolojisi kesin olarak ortaya konamamıştır. İleri derecede böbrek yetmezliği NSF hastalarında en sık görülen bulgu olup böbrek fonksiyonu normal hastalarda NSF görülmemektedir.

2006 yılında NSF'yi tetikleyici ajanın MR incelemesinde kullanılan gadolinyum bazlı kontrast madde (GBKM) olabileceği öne sürülmüş, bu tarihten sonra bu doğrultuda çok sayıda olgu ve çalışma yayınlanmıştır.

Günümüzde GBKM maruziyeti, NSF gelişiminde zorunlu faktör olarak kabul edilmektedir. Yüksek ya da tekrarlayan dozlar NSF riskini arttırmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç