NSA nedir?

NSA (The National Security Agency), yani Ulusal Güvenlik Ajansı 1952 yılında elektronik gözetim yapması için başkent Washington DC’nin bir dış mahallesi olan Maryland’da kurulmuştur. Ajansın izleme, kaydetme, sızma ve elde ettiği bilgileri tahlil etmek için yıllık bütçesi 10 milyar doları aşıyor.

NSA’nın casusluk faaliyetlerinde kullandığı en etkili programlardan biri PRISM, yani prizma programı. Bu program sayesinde NSA casusları 9 büyük internet şirketinin (Google, Youtube, Yahoo, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, Microsoft ve Apple) verilerine girebiliyor.

NSA'nın görevleri nelerdir?

Yabancı ülkelerin iletişimlerini (telefon, e-posta vs.) dinleyerek bilgi toplarlar. Ayrıca Amerikan hükümetinin iletişimini yabancı teşkilatlardan korumak da onların görevidir. NSA ayrıca uzak noktalarda gerçekleşen internet bağlantılarına farkettirmeden sızabiliyor ve  paylaşılan bilgileri tarafların haberi olmadan kopyalayabiliyor.

Ayrıca bilgi toplamak için internet, telefon görüşmeleri ve e-postaları da izlerler. Yeryüzündeki en büyük telefon görüşmeleri arşivine bu teşkilat sahiptir. NSA yıllar içinde izleme kapasitesini oldukça güçlendirmiştir, 2013 yılı verilerine göre 1 günde 5 milyardan fazla kayıt alabilmektedir.

Teknolojinin gelişme hızı dikkate alındığında 2015 yılında bu kapasitenin birkaç misline çıkmış olduğu düşünülebilir. Bu da gösteriyor ki yakında NSA 7 milyar insanının tamamını aynı anda dinleyip, kayıt altına alabilecek hale gelecektir. Bugün bile milyonlarca insanın kayıtlarının düzenli olarak alındığı biliniyor.

PRISM nedir?

2007 yılında NSA ve FBI tarafından büyük çapta şirketlerin, yazılımların verilerini takip etmek için başlatılan projedir. Obama yönetimi de son açıklamasıyla programı sahiplenmiştir. ABD yönetimi projeyi savunurken “Amerikan vatandaşlarını veya Amerika’da yaşıyan vatandaşları” izlemediklerini belirtmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç