Nohut

Taneleri yenen bir bitkidir. Yurdumuzda çok yetiştirilir. Baklagiller familyasındandır. Baklamsı olan taneleri bol nişastalıdır. Genellikle kurutulup yenir. Tanelerinden leblebi de yapılır. Küçük taneleri hayvanlara yem olarak verilir. Derin bir kazık köke sahiptir. Toprak içinde 50-60 cm kadar derine gidebilir. Fazla yankökü vardır. Bunlar toprak yüzeyine yakın olup, böbrek şeklinde nodoziteler (yumrular) ihtiva eder.

Gövdenin toprağa yakın yaprak koltuklarından meydana gelen çiçek sapları, çiçekleri taşır. Çiçek beşlidir ve beyaz, pembe, mavimsi renklerde olabilir. Kendi çiçek tozları ile döllenirler. Meyveleri şişkin oval biçimindedirler. Uç tarafa doğru sivrilmiştir. Ucunda tüyler bulunur. Meyve içinde 1-3 tohum bulunabilir.

Tohumlar çakıldak, kapçık adını alan torbalarda meydana gelirler. Tohumlar şekil, büyüklük ve renk bakımından değişiklik gösterir. Beyaz, krem, sarımsı, kahverengi renklerde olabilirler. Nohut, kurağa karşı dayanıklıdır. Bunun için, kurak ve yarı kurak bölgelerde yetişir. Toprak isteği az olan bir bitkidir. Kumlu kireçli topraklarda iyi yetişir. Kumlu tınlı topraklar, nohut için idealdir. Fazla yağışı sevmez. Gelişme süresi iki, üç aydır. Memleketimizde, Nisan-Mayıs aylarında ekilir.

nohut

Ekimi genellikle serpme şeklinde yapılır. Dönüme 10-12 kg tohum atılır. Türkiye’de, fasulye ve mercimekten sonra ekim ve üretimi en fazla yapılan baklagillerdendir. Meyveleri bol nişastalı ve azotlu maddelerce zengindir. Taneleri bitkisel protein, demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri de ihtiva eder. Kuru ve taze halde yenilebilir. Besleyici bir sebzedir. Nohuttan ayrıca, leblebi imalinde de faydalanılır. Nohutun sap ve yaprakları da hayvanlar için iyi bir yemdir.

Nohutun tohumları kurumadan da yenilebilmektedir. Ancak kurutulmuş nohutun bir çok yemekte kullanıldığı bilinmektedir. Nohutun pişmemiş hali göz önüne alındığında içerisinde zehirli maddelerin olduğu gözlemlenmiştir. Nohutun satışı genel olarak kuru halde veya konserve şeklinde yapılmaktadır. Kalorisi ve besin değeri bir hayli yüksek olan nohutun içeriğinde potasyum, fosfor, demir, protein vb. bulunmaktadır.

Sözlükte "nohut" ne demek?

1. Baklagillerden, bileşik telek yapraklı, çiçekleri sarımtırak renkte, meyvesi baklamsı, bol nişastalı bir bitki (cicer arietinum).
2. Bu bitkinin yuvarlak tanesi.

Nohut kelimesinin ingilizcesi

n. garbanzo bean, chickpea
Köken: Farsça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç