NOC nedir?

İngilizce "Network Operations Center" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Ağ Operasyon Merkezi" anlamına gelmektedir.

NOC; Bir veya daha fazla yerde olan izleme ve kontrol ya da ağ yönetim için kurulmuş olan ve bir bilgisayar üzerinden telekomünikasyon veya uydu şebekesi aracılığıyla ağ izleme ve kontrol ya da ağ yönetim işlerinin icra edildiği merkezlere verilen isimdir.

Bir Ağ Kontrol Merkezi yer ve rota bilgilerini görüntülemek için 1962 yılında AT & T tarafından New York'ta açılmıştır. AT & T, daha sonra 1977 yılında Ağ Kontrol Merkezinin yerini Bedminster, New Jersey'e taşımıştır.

NOC personelleri bir veya birçok ağı izlemeden sorumludurlar. Organizasyonlarda birden fazla NOC çalışabilir. Farklı ağları yönetmek için yada bir yerin kullanılamaz olması durumunda coğrafi yedeklilik sağlar.

Bir network altyapısında iç ve dış ağları izlemenmesine imkan sağlar. Gerektiğinde, Ağ Kontrol Merkezilerine sorunları iletin. NOC'lar 1960'lı yıllardan beri var olmuşlardır.

Bir NOC'da bulunanlar

1. Durum izleme monitörleri,

2. Tv seti,

3. Yedekleme üniteleri,

4. Network cihazları ve omurgaları,

5. Şifreler,

6. Donanım şifreleme cihazları,

7. Çelik kasa,

8. Bilgisayarlar,

9. Uydu sistemleri.

Noc'lar kimler tarafından kullanılmaktadır?

Ağ Operasyon Merkezleri, yüksek kullanılabilirlik gerektiren karmaşık ağ ortamlarının bulunduğu örgütleri, kamu kuruluşları, üniversiteler ve devlet kurumları tarafından kullanılmaktadır.

Noc'ların fonksiyonları

1. Sorunların analiz edilmesi,

2. Sorunların çözülerek giderilmesi,

3. Teknisyenlerle iletişim,

4. Sorunları izlemek,

5. Ağır koşullardaki arızaların çözülmesi. (Elekrik kesilmesi, Fiber optik kablo sorunları)

Noc personelin temel sorumlulukları

1. Ağı izlemek,

2. Özel durumlarda yanıt verilmesi,

3. İletişim yönetimi,

4. Raporlama

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç