Nistagmus nedir?

Bir gözün veya iki gözün irade dışı ritmik hareketlerine verilen isim. Nistagmus, düz karşıya bakma durumunda, sağa, sola, yukarıya, aşağıya ve çapraz bakış gibi herhangi bir bakış pozisyonlarında da olabilir. Hareketler ya sarkaç biçimi, eşit hızla gidip gelen veya sıçrayıcı biçimde, yavaş; hızı bir yöne veya hızlı gidişi gözün orijinal durumuna doğru olan biçimde olur. Mekanizma tam olarak bilinmemektedir. Nistagmus hareketleri dikey, yatay, çapraz, dairevi veya bunların birkaçının bileşiminden meydana gelebilir.

Göz hareketleriyle ilgili olan ve nistagmus yapabilen sebepler şu yerlerde bulunabilir: 1. İçkulakta, labirent denen yerde nistagmus.

a. Baş pozisyonuna bağlı dönerek olan göz hareketleri.

b. Ani hızlanma veya yavaşlama sırasında iç kulaktaki yarım daire kanallarının yol açtığı göz hareketleri.

2. Gözü hareket ettiren göz dışı kasların beyindeki idare merkezlerindeki bağlantı mekanizması yani, iki gözün birlikte hareketlerini idare eden mekanizma veya tespit (bakılan cisme gözlerin yönelmesi) refleksi adı verilen ve retina, görme yolları, beyin sapı, beyinciği tutan mekanizma bozuklukları, nistagmus üzerinde tam bilinmemekle beraber tesirli olabilirler.

Nistagmusta, gözler devamlı hareket halinde olduğundan tespit iyi olamadığı için, görme derecesi düşüktür. Hastaların bazıları, baktıkları cismin hareketliliğinden yakınırlar. Bu şikayet, labirent hastalıkları veya nistagmusun aniden, ortaya çıktığı ergin kişilerde daha barizdir. İki tip nistagmus vardır:

(1) Normal nistagmus:

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç