NFS nedir?

NFS (Network FileSysem), dosya sistemi anlamına gelmektedir. UNIX/Linux işletim sistemlerin depolama aygıtlarını paylaşmaya yarayan çok kararlı ve güçlü bir dosya sistemidir. NFS sayesinde; Aynı dosyalara birden fazla bilgisayardan erişebilinir.

Veri depolamada ucuzluk sağlar. Her bir uygulama için lokal diske kurulum yapma yerine, uygulamaların paylaştırılması sağlabilir.

NFS kullanımının avantajları nelerdir?

Yerel bir işletmede tüm kullanıcılar tek bilgisayar üzerindeki aynı disk alanını paylaşabilirler. NFS'in NIS ile birlikte kullanımı sayesinde bir kullanıcı herhangi bir makinaya girip diğer kullanıcılarla birlikte ayni dosya yapısı ile çalışabilir.

Paylaşım sayesinde büyük disk alanı isteyen programlar tek bir sunucuda toplanabilir ve bu sayede önemli miktarda diskten tasarruf sağlanabilir. Bir makina üzerinde yapılan değişiklik, her makinada yapılmış gibi olur. Böylece ayni yazılımı örneğin 10 bilgisayara yüklemek zorunda kalmazsınız.

NFS komutları

clear_locks: Client tarafından yaratılan kilitleri çözer.

mount: Bir paylaşımı yüklemek için kullanılır.

mountall: Tüm yükleme işlemlerini yapar.

setmnt: /etc/mnttab dosyasını yaratır.

share: Paylaşım yaratır.

shareall: Tüm paylaşımları açar.

showmount: Paylaşım yapılan makinelerin listesini verir.

umount: Yüklemeleri iptal eder.

umountall: Tüm yüklemeleri iptal eder.

unshare: Paylaşımı kapatır.

NFS sunucu: Üzerindeki dosya sisteminin  tamamını veya bir bölümünü yerel ağ üzerindeki  diğer makinelerin paylaşımına açar.

NFS istemci: Bulunduğu yerel ağda bir NFS  sunucusunun dosya sistemine ulaşır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç