NFPA nedir?

NFPA, National Fire Protection Association kelimelerinin kısaltmasıdır. Ulusal Yangından Korunma Derneği anlamına gelmektedir. Amerikanın yangından korunma kurumudur. Bu kurum, ABD'de uygulanması zorunlu olan yangın ve yangın güvenliğini etkiliyen konuların standartlarını belirleyen ve yayınlayan, bir kuruluştur.

Diğer ülkelerin benzeri standart kuruluşlarıyla karşılaştırıldığında, ülkemiz de dahil olmak üzere, dünyanın en fazla kaynak gösterilen, itibar edilen ve uygulanan standarttır. 3S Norm serisi pompalar, iki önemli nedenle NFPA'in ilgili standartlarına uygun olarak imal edilmektedir.

NFPA, dünyada en yaygın kullanılan ve özellikle pompa sistemlerinde en ağır koşulları olan standardıdır. Ülkemizde başta otomatik sprinkler, bina içi yangın dolapları ve bina dışı hidrand sistemi gibi sulu yangın söndürme sistemleri olmak üzere hemen bütün teknolojik sistemler, NFPA standartlarına göre tasarlanmaktadır.

NFPA ne tür çalışmalar yapar?

NFPA yangından korunma ve yangın güvenliği ile ilgili olarak doğrudan ve dolaylı olarak her türlü konunun A.B.D. genelinde nasıl olması gerektiğini saptamak için çalışmalar yapar. NFPA üyesi olsun veya olmasın, yangın güvenliği camiasının tüm kesimleri temsilcileriyle katılır.

Çalışmaların sonuçları; kitaplar, el kitapları, yazılar, standartlar, dergi yazıları, bültenler raporlar olarak yayımlar. Yine yangınla ilgili olarak, sergiler, toplantılar ve konferanslar düzenler.

Ayrıca, çeşitli yaygın, örgün mesleki eğitim etkinlikleri düzenler veya düzenleyenlerle işbirliği, destek ve altyapı oluşturma çalışmaları yapar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç