Nezle nedir?

Burnun içini kaplayan sümüksü zarın iltihaplanmasından ileri gelen salgı artışına denir.

Hekimlikte boğaz, solunum yolları, kulak, mide, mesane beyin gibi organların zarlarında olan iltihaplara da nezle denirse de, konuşma dilinde yalnız burun nezlesinin karşılığı olarak bilinir. Burun nezlesi bir hastalık değildir. Burun ve boğaz zarlarının anormal durumunun sonucudur. Beyin nezlesi soğuk algınlığından sonra görülür.

Virüs cinsinden bir mikrobun doğurduğu bir hastalıktır. Müzmin nezle zafiyet, geniz bademciği, burun içi bölme eğrilikleri yüzünden meydana gelir. Adi ve virüslü nezlelere karşı korunma çaresi, cereyandan ve soğuk algınlığından kaçınmaktır. Tedavinin başlangıcında efedrin, adrenalin, stovain damlaları faydalı olabilir. Nezlede her defasında atılacak kağıt mendiller kullanılmalı, geniz ve burun içi yıkamalarından kaçınmalıdır.

Çok çeşitli virüsler bu hastalığa sebep olurlar. Rinovirüsler, adenovirüsler, ekovirüsler, koksaki virüsler, infleuenza virüsleri ve mikoplazma mikropları bunların başlıcalarıdır. Bu virüslerin de kendi aralarında tipleri vardır. Mesela rinovirüslerin 100 tipi vardır. Hasta olmakla birine karşı kazanılan bağışıklık diğerlerine tesir etmemektedir. Bu sebeple şahıslar mütemadiyen nezleye yakalanırlar. Hastalığa hazırlayıcı faktörler pek önemli kabul edilmez.

Soğukta kalma, bademciklerin büyük olması, allerji ve kötü kokuların koklanması ancak hastalığın ortaya çıkışını kolaylaştırır. Hastalık, virüsün vücuda alınmasından 18-48 saat sonra başlar. Hasta aniden, boğazda kuruma, hapşırma ve sulu burun akıntısıyla yorgunluk hisseder. Bebek ve çocuklarda çoğunlukla ateş olur fakat, yetişkinlerde bu durum pek görülmez. Akıntı, bütün burun, boğaz farenksi ve larinksi rahatsız eder. Koku ve tad duyusu bozulur, baş ağrısı yanında sırt ve bacak ağrıları vardır.

nezle

Hastalık ilerlerse tablo daha da kötüleşir veya burun-boğaz ve sinüsleri, diğer mikropların üremesi için uygun hale getirdiğinden, orta kulak iltihabı, sinusit, farenjit, larenjit gelişebilir. Hastalığın önemi, kızamık, difteri, farenjit, menenjit, boğmaca gibi hastalıkların ilk dönemleriyle karşılaşabilmesidir. Önem verilmeyen bir nezle, eğer bu hastalıkların başlangıç devriyse, hasta için hiç de iyi bir netice alınmaz.

Nezle umumiyetle 4-10 gün devam eder ve kaybolur. Bu arada, destekleyici tedavi yapmak hasta lehinedir. Halk arasındaki, "ilaç alırsan bir haftada, ilaç almazsan yedi günde geçer." sözü ilmi bir açıklama değildir. Çocuklarda yatak istirahati, ateş düşürme, akıntıyı arttırıcı tedavi muhakkak yapılmalıdır. C vitamini her ne kadar modern tedavide tavsiye edilmezse de, akıtıcı özelliğinden dolayı kullanılabilir. Boğaz pastilleri, hiç kıymeti olmamakla birlikte, ihtiva ettikleri maddelerden dolayı allerjik tesir de yapabilirler. Etkileri psikolojiktir. Bol miktarda sıvı alınmalıdır.

Portakal ve diğer meyve suları, sıvı alımını temin ettikleri için faydalıdır. Burun tıkanıklığı için, fizyolojik serum, tuzlu su veya efedrinli damlalar kullanılmalıdır. Boğaz kuruluğu ve yanması için, yarım kaşık tuz, yarım bardak ılık suya konulup gargara yapılır. Çok çeşitli tipleri olduğundan aşıları yapılabilir fakat uygulanamaz. Çünkü her sene salgın yapan virüs, değişik olmaktadır.

Frengi nezlesi: Coriza sifilitika denilen bu nezle, frengili annenin kanında bulunan frengi mikrobunun, karnındaki çocuğa geçmesi ve onu da hasta yapması neticesinde; doğumdan sonra ilk günlerde başlayıp 6-8 hafta devam eden bir nezledir. Burun mukozasında bir iltihap vardır. Burun deliklerinden kanlı, cerahatli, kokulu bir ifrazat gelir. Kuruyan kabuklarla burun tıkandığında teneffüs ederken hususi bir ses çıkar. Burun direğini delerek veya tahrip ederek "semer burun" denilen frengiye has sayılan bir burun şekli meydana getirir. Küçük yaşlarda ölümle sonuçlanabilir.

Sözlükte "nezle" ne demek?

1. Soğuk almaktan ileri gelen, burun akması, aksırma ile beliren hastalık, ingin, dumağı.

Cümle içinde kullanımı

Havaların değişik gitmesi, bir sıcak bir soğuk olması adamcağızı nezle etmiş, üstelik nezle göğsüne inmiştir.
- B. Felek

Nezle kelimesinin ingilizcesi

n. cold, the snuffles, common cold, catarrh, the sniffles, coryza
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç