New age nedir?

New age, yeni çağ anlamına gelmektedir. Burada akla, "neye göre yeni" sorusu gelebilir. Kabaca özetlemek gerekirse, bu türden inanışlara sahip akımlara göre güneş her 2.160 yılda bir burç değiştirmektedir.

Günümüzde de eski çağ, yani balık burcu çağı bitmekte, yeni bir dönem olan kova burcu çağı başlamaktadır. Söz konusu iddianın kökeni çok eskidir ve bilimsel olarak hiçbir değeri bulunmamaktadır.

Tekrar gündeme gelmesi ise Fransız ezoterik Paul Le Cour’ün 1937 yılında yayımladığı L’Ere du Verseau (Kova Burcu Çağı) isimli kitabıyla olmuştur. Le Cour’ün önemi, meseleyi ilk kez gnostik bir hıristiyanlık temelinde ele almış olmasında gizlidir.

New age, iç huzurunu yakalayabilen, kendini tanıyıp, en mükemmel haliyle var edebilen bireylerden oluşan bir dünya biçimini öngörür. Kendi değişimini sağlamış parçalardan meydana gelen bütünün, haliyle onlarla aynı şekli alacağını söyler.

Birey, ne kadar aydınlanırsa, bütün de bundan o kadar etkilenecektir. Bu bireyler arttıkça, new age’cilerin “kritik sayı” dediği noktaya gelinecek ve tamamen bu enerji boyutuna geçilecektir.

New age müzik türü nedir?

New age muzigi 70'lerin sonu ve 80'lerin basinda melodik ve enstrumental yönüyle, daha çok bireysel ve toplu meditasyon seanslarinda oldukça yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Ayrıca bu müzik albümlerinin asıl çıkış ve yaygınlaşma merkezi olarak küçük new age/alternatif satiş merkezleri ve yine küçük çaplı bagımsız kampanyalar olarak gösterilebilir.

Her ne kadar bu müzik türü belirtilen amaç ve şekillerle ortaya çıkmışsa da, daha sonraları cok kısa bir zamanda geniş bir alana yayılarak başta elektronik/space müzik, caz, çagdaş klasik müzik, celtic ve dünya muziği olmak üzere pekçok müzik türünü etkilemiştir.

New age ilk ortaya çıktığı zamanlarda ne enstrumental, ne vokal, ne de herhangi bir tür olarak oluşmuştur, besteciler dinleyici üzerinde olumlu bir etki bırakmayı düşünerek müziklerini yapmışlardır. Tek amaç güzel duyguların bir şekilde müziğe yansıtılarak dinleyiciye ulaştırılması olmuştur.

İşte tüm bu amaç ve hedeflerin müzisyenler tarafindan yoğun bir şekilde işlendigi türün adı new age dir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç