Nevruzotu nedir?

İkiçenekliler familyasından bir kır bitkisidir. Çiçekleri aslanağzına benzer. İçindeki glikozit adlı maddeden yararlanarak iç söktürücü ilaçlar yapılırdı. Yabani keten, yabani arslanağzı, cevz-i ermanyus, linaria, linaire bilinen diğer isimleridir. Yarım metre civarında otsu bir bitkidir. Kültür ve yabani olmak üzere iki çeşittir. En güzel türü mor çiçekli Nevruzotu’dur. Yabanisi dağlarda yetişir.

Eski bir şifa verici bitki olan nevruzotu türlü flavonlar, organik asitler, linarin glikoziti ve reçine ihtiva eder­. Balgam söktürür­. Kanı temizler ve kalbi güçlendirir­. Bağırsak gazını alır ve sancılarını giderir­. Zehirli hayvan sokmaların­da da faydalı olur­. Yaraların iyileşmesi­ni çabuklaştırır­. Ülserekarşı da faydalı olur­. Ödemleri giderici etkileri vardır­. 

Bitki çiçekli kısımları ile beraber sıcak suda demlendikten  sonra çay olarak veya haricen  kullanılır­. Tohumları yutulursa bağırsak gazlarını ve sancılarını söker­. Merhemi basur (hemoroit)şikayetlerine karşı oldukça faydalıdır­. Nevruzotu gelişi güzel, sürekli veya yüksek oranda kullanıldığında başta karaciğer ve diğer organlara ciddi oranda zarar verebilir.

Sözlükte "nevruz otu" ne demek?

1. İkiçeneklilerden, çiçekleri aslanağzına benzeyen, türlü renkte, taşıdığı glikozit nedeniyle iç söktürücü olarak kullanılan bir kır bitkisi (linaria vulgaris).

nevruz otu kelimesinin ingilizcesi

n. toadflax

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç