Nergis nedir?

Zambakgillerden, beyaz ve sarı çiçekler açan bir süs bitkisidir. Şemsiye biçimi çiçekleri ayrı veya bir köksap üzerindedir. Halk dilinde bu çiçeğe «zerrin» de denir. Vatanı Türkiye'dir. Soğan köklüdür, soğanla üretilir. Sonbaharda ekilir. Gölgelik yerleri tercih eder. İlkbaharda çiçek açar. Kokusu çok keskindir.

İlkbaharda çok güzel kokulu çiçekleriyle baharın müjdecisi olarak bilinirler. Çiçekleri kuvvetli kokulu, sarı veya beyaz renkli, tek tek veya birkaçı bir arada bulunurlar. Her bir çiçeğin ortasında beyaz veya sarı renkli bir tacı vardır. Organik maddelerce zengin, nemli, kumlu, tınlı toprakları sever. Soğanlariyle üretilir.

Nergis türleri daha çok süs bitkisi olarak yetiştirilir. Fulya, beyaz nergis, yabani zerren gibi çeşitleri vardır. Bitki, zehirli alkaloitler taşır. Kusturucu ve ishal etkilidir. Kurutulmuş çiçekleri yatıştırıcı, müshil ve ateş düşürücü olarak (% 1-2’lik) çay halinde kullanılabilir. Mart’tan Haziran’a kadar kökleri sökülerek yıkanır soyulur ve kurutulur. Tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir. Çiçekleri Mart-Mayıs aylarında toplanarak su buharı ile destilasyonu yapılır ve eterik yağı elde edilir.

Soğanının lapası, yakısı yaraların irinini kurutur, temizler ve iyileştirir. 5 gr’mı bal ile içildiğinde kusturur. Kökü yakı yapılıp sirke ile başa sürüldüğünde saç kıran hastalığına fayda sağlar. Çiçeklerinin suyu balla beraber şerbet gibi içildiğinde rahim ve mesane ağrılarını iyileştirir.

Sözlükte "nergis" ne demek?

1. Nergisgillerden, çiçekleri ayrı ya da bir köksap üzerinde şemsiye durumunda, açılmadan önce bir yenle örtülü bulunan ve kimi türlerinde beyaz, kimilerinde sarı renkte, soğanlı bir süs bitkisi (narcissus).

Nergis kelimesinin ingilizcesi

n. Narcissus, daffodil, lent lily
Köken: Farsça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç