Neocon nedir?

Neocon, Neoconservatism yani yeni muhafazakarlık anlamına gelen kelimedir. Neocon olarak ifade edilen grup aslında çok yakın zamanda ortaya çıkmış bir gruptur. Yeni muhafazakarlık Amerikan siyasetinde 11 eylül saldırılarından sonra orta çıkan muhafazakarlaşmayı ve kısmen agresifleşmeyi temsil eder.

Yeni muhafazakalrlık temelde, Amerikan dış politikasının 11 eylül saldırılarından sonra önleyici saldırı ve önleyici savaş stratejileri geliştirmesi doğrultusunda Amerikan değerlerinin küresel anlamda yayılmaya çalışılmasıdır.

Neoconlar özellikle güçlü basın organları vasıtasıyla toplumla iletişimlerini üst düzeyde tutmakta; fikirlerini, planlarını ve projelerini  halka ve ilgililere duyurur. Neoconların Amerikan sermayesi içerisinde ve aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri siyaseti içerisinde güçlü bir ağırlığı bulunmaktadır.

Neoconların genel felsefesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin savunduğu birey özgürlüklerinin ve toplumsal hakların küresel anlamda gerekirse zorla dayatılarak dünya genelindeki bütün toplumlara yayılmasıdır.

Neoconlar nasıl bir güce sahiptir?

Neocon ekip siyasetteki gücünün yanında, medya, kuruluşları ve uluslararası organizasyonlar içindeki yapılanmalarıyla kamuoyunu etkileyen oluşumlara sahiptir. Radikal siyonist kanatla olan ittifakları da göz önüne alınırsa dünyadaki en güçlü siyasi gücü olmuşlardır.

New Republic, Weekly Standart ve Commentary gibi medya organları Neoconların amiral gemileridir. Wall Street Journal, National Review, Washington Post, American Spectator, New York Times gibi medya kuruluşları ise Neoconlara makalelerini yayımlayabilecekleri bir platform sunmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç