Bir marka olarak Nef nedir?

Lemontri ve Timur Residence gibi Türkiye'nin ilk akıllı binalarını tasarlayan ve üreten Timur Gayrimenkul'un girişimlerinden birisinin adıdır.

Nef, 2010 yılında yaratılmış, metrekarelerle değil santimetrekarelerle çalışan bir Timur Holding markasıdır.

Nef markasının İstanbul'un çeşitli yerlerinde projeleri bulunmaktadır. Resmi internet sayfası "http://www.nef.com.tr" dir.

İnsanlar için ince düşünülmüş yaşam alanları tasarlayan bir marka olmayı hedeflemektedir. Nefes gibi can veren ve yaşamın vazgeçilmezi haline gelen işler yapmak için yola çıkan Nef’in farklı yaşamlara ve tarzlara uygun projeleri bulunmaktadır.

Bir sanat terimi olarak Nef nedir?

Kilise mimarisinde apsise dik yada paralel olarak yer alan ve birbirlerinden sütun yada paye dizileriyle ayrılan uzunlamasına mekanlara verilen isimdir.

Bir dosya formatı olarak Nef nedir?

Açılımı "Nikon Elektronik Format" tır. Nikon Elektronik Format kelimelerinin baş harflerinden oluşan Nef kısaltması Nikon’a özgü bir şekilde oluşturulmuş RAW (ham) dosya biçimidir.

Kısaca Nef bir resim dosyası formatıdır. Beyaz Dengesi (white balance), Eğriler (curves), Renk Dengesi (color balance) ve Keskinlik (sharpen) gibi ayarlar ayrı ayrı elementler halinde Nef dosyası içerisine kaydedilir. Bu şekilde ayrı ayrı Nef dosyası içerisine kaydedilen bu veriler, fotoğrafçıya HAM (raw) imajı görüntü kalitesini kaybetmeden düzenleyebilme imkanı verir. Nef dosyaları 12-bit veya 14-bit dosyalar (14-bit sadece belirli kameralarda mevcuttur) olarak kaydedilir.

Nef dosya formatının avantajları

1. Görüntü kalitesi iyidir.

2. Oluşan fotoğrafa zarar vermeden düzenleme yapılabilir.

Nef dosya formatlı resimler nasıl açılır?

Nef dosyalarını açabilmek için bu dosya biçimini destekleyen ViewNX 2, Capture NX 2 veya üçüncü parti uygulamaların kullanılması gerekmektedir. Nikon diğer üçüncü parti yazılım uygulamaları ile Nef dosya biçiminin uyumluluğunu garanti etmemektedir. Ayrıca her Nikon kameranın ürettiği NEF dosya formatı farklılık göstermektedir.

Nef dosyası kaydetme seçenekleri

1. Sıkıştırılmamış nef

2. Sıkıştırılmış nef

3. Kayıpsız sıkıştırılmış nef

Sözlükte nef ne anlama gelmektedir?

Fayda, yararlılık.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç