Ndt nedir?

Metalik bir parçanın yüzeyinde veya iç kısmındaki çatlak, boşluk vb. istenmeyen hataları tespit etmek için parçaya hasar vermeden yapılan test ve bu teste verilen sembol isim. NDT (NDI), Nondestructi ve

Testing (Inspection) kelimelerinin baş harfleridir.

Hatalar metalik parçanın imali sırasında meydana gelebildiği gibi kullanıldığı yerdeki ısı, yük gibi tesirlerden de kaynaklanabilir. Bunlar ileride parçanın kırılıp veya hasarlanıp görevini yapamaz hale gelmesine sebep olabilir. Böyle bir durum parçanın kullanıldığı sistemi de devre dışı bırakabilir. Mesela, bir uçağın düşmesine, bir makinanın bozulup çok daha büyük hasarlar meydana gelmesine sebep olabilir. Bu sebeple endüstride bir parçanın hatalı olup olmadığından emin olmak gerekir. Bunun için parça, kullanılmadan önce çeşitli testlere tabi tutulur. NDT denen bu testlerin en önemlileri; sıvı penetran, manyetik parçacık, radyografi, ultrasonik ve Eddy Current’tir.

Sıvı penetran testi: Yüzeylerdeki hataları tespit etmek için kullanılır. Gözle görülmeyen çok küçük kılcal çatlaklara nüfuz etme kabiliyeti olan renkli bir sıvı madde yüzeye sürülür. Sonra yüzey silindiğinde taşan sıvı temizlenir, fakat çatlaklara sızan sıvı kalır. Bu sıvı kullanılan metoda göre gözle veya siyah ışık altında incelendiğinde çatlaklar tespit edilir.

Manyetik parçacık testi: Yüzeylerdeki veya yüzeye yakın iç hataları tespit etmeye yarar. Mıknatıslanabilen metallerde kullanılır. Metale akım verilerek mıknatıslandırılır. Sonra üzerine demir tozu gibi manyetik bir toz dökülür. Tozlar hatanın bulunduğu yerlerde toplanarak hatayı ortaya çıkarır. Radyografik test: Parçanın aynen röntgen gibi filmi çekilir. Hem yüzeydeki hem de içteki hatalar, filmin üzerine düşen görüntülerinden tespit edilir.

Ultrasonik test: Parçaya gönderilen ses dalgalarının hatalardan geri yansıma özelliğinden faydalanılarak yapılır. Dalgalar bir ekrandan takip edilerek hatalı bölge tespit edilir.

Eddy Current testi: Elektriki girdap (foucault) akımlarından faydalanılır. Parça bir manyetik alana tabi tutulduğunda parça üzerinde girdap akımları meydana gelir. Hatalar bu akımlarda sapmalara sebep olur. Bu sapmalar vasıtasıyla hata ortaya çıkarılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç