Nd filtre nedir?

Nd kısaltması İngilizce "Neutral Density" kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. Neutral Density, Türkçe'de "Nötr Yoğunluk" anlamına gelmektedir.

Filtre; Objektifin önüne takılan genellikle silindir şeklinde camdan yapılmış fotoğraf makinesi elmanıdır.

Nd filtre; Tüm dalgaboylarındaki ve renkteki ışığı eşit miktarda azaltmak için kullanılmakta olan gri renkli bir filtredir.

Nd filtre kullanımıyla film ya da sensör yüzeyine düşen ışığın miktarı kontrollü olarak azaltılarak, belirli çekim koşullarında diyafram ve pozlama süresi üzerinde daha geniş seçme aralığı sağlanır. Normalde ışığın çok fazla olduğu çekim yerlerinde  net alan derinliği uygulaması yapmak için diyafram açılmak istenebilir ya da enstantane hızı uzatılarak Şelale , Deniz , Göl gibi Fotograflar çekilmek istenebilir ama ışık fazla olduğu için fotografınız normalden çok daha beyaz ya da parlak çıkacaktır. Nd filtre içerisinden daha az ışık geçirdiği için size oldukça yardımcı olacaktır.

Örneğin; Pozometreniz o an için 1/8 enstantene veriyorsa bu filtre takıldığında 2 saniyelik pozlama yapabilirsiniz. Nd filtre'ler fotoğraf makinesinin renk ayarını etkilemez. Nd filtre'ler birbirine eklenerek yoğunuluğu artırılabilir. Nd 2 filtreler diyaframı 1 kademe düşürür, ışık şiddetini %50 azaltır, Nd 4 filtreler diyaframı 2 kademe düşürür, ışık şiddetini %75 azaltır, Nd 8 filtreler ise diyaframı 3 kademe düşürür ve ışık şiddetini %87.5 azaltır.

Nd filtrenin avantajları

1. Işığın kamera sensörüne ulaşmadaki hızını azaltır böylece fotoğrafçıya daha fazla süre yüksek diyafram açıklığında pozlama yaptırır.

2. Güneşli yani bol ışıklı bir ortamda alan derinliğini azaltır.

3. Hareketli nesneleri bulanıklaştırır.

4. Daha geniş diyafram aralığı sunar.

5. En açık diyafram ile birlikte düşük deklanşör hızı veya yüksek ISO ayarını birlikte kullanarak pan tekniği çekimlerine imkan sağlar.

6. Şelale, bulut, araba gibi hareketli konuların hareketlerini fotoğrafa yansıtma imkanı verir.

7. Açık diyafram kullanıldığında, alan derinliğini azaltıcı etkisi ile arkaplanı flulaştırarak konunun ön plana çıkmasını sağlar.

8. Karlı açık havalar, deniz kıyısı v.b. gibi çok aydınlık manzaralar ile ters ışık çekimlerinde daha fazla ayarlama yapma ve çekim opsiyonu sağlar.

9. Makro çekimlerde TTL ölçüm yapmayan flash kullanmaya imkanı sağlar.

Nd filtre türleri

Nd filtreler  filtre çapına göre isimlendiriler örnek nd filtreler şunlardır:

1. 49 mm

2. 52 mm

3. 55 mm

4. 58 mm

5. 62 mm

6. 67 mm

7. 72 mm

8. 77 mm

Nd filtrelerin pozlama değerleri

ND2          1 STOP

ND4          2 STOP

ND8          3 STOP

ND16       4 STOP

ND32       5 STOP

ND64       6 STOP

ND400     8 STOP

ND1000  10 STOP

ND2000  11 STOP

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç