Nat nedir?

NAT (Network Address Translation) bir network içerisinde kullanilan bir IP adresinin baska bir network içerisinde bilinen baska bir IP adresine çevirilmesidir.  
Bu islemde bir network iç network, diger biri de dis network olarak belirtilir. Tipik olarak, bir firma giden paketler için kendi içindeki lokal network adreslerini bir veya daha fazla dis global IP adresine dönüstürüp gelen paketlerde de global IP adreslerinin lokal IP adreslerine geri donüsümünü saglar. Bu metodla gelen veya giden her istek çeviri isleminden geçecegi için güvenligin saglanmasina da yardimci olunur. NAT ayrica firmalarin gloabal IP adreslerini idareli bir sekilde kullanabilmelerini ve hatta sadece tek bir IP adresi ile dünya çapinda taninabilmelerine olanak verir.

NAT router`larin, çogu zaman da kurumsal firewall`larin üzerlerinde tanimlanabilir. Network yöneticleri, globalden-yerele ve yerelden-gloabel`e adres çevirimi yapan NAT tablolari olustururlar. NAT ayrica networkler üzerinde yönlendirme politikalari ile paralel çalisabilir. NAT statik olarak tanimlanabilecegi gibi bir IP adres havuzundan veya baska bir IP havuzuna dinamik olarak IP çevirimi saglayacak sekilde düzenlenebilir.

İnternette gideceğimiz yeri bulmak için IP adresleri kullanırız. Ama her IP adresini internet ortamında kullanamıyoruz. Bazı özel IP adresleri vardır. Bu adresler, daha doğrusu IP adres aralıkları kendi yerel ağlarımızda kullanmamız için ayrılmıştır. Bunlar Address Allocation for Private Internets (özel internetler için adres payı) diye tanımlanır, kısaca Private Adresses (özel adresler) diyoruz. İnternette kullandıklarımıza da Public (Halka Açık) Addresses diyoruz (başka deyişlerde mevcuttur. Mesela Real – Gerçek- IP, Registered-Kayıtlı – IP gibi).

Özel IP adresleri:
10.0.0.0 ile 10.255.255.255
172.16.0.0. ile 172.31.255.255
192.168.0.0 ile 192.168.255.255 arasındadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç