Narkotik maddeler nedir?

Organizmayı ve sinirleri uyuşturan, şuur bulanıklığı veya kaybına sebep olabilen ilaçların genel adı. Bunların ortak özelliği, devamlı kullanılınca alışkanlık meydana getirmesi ve alışkanlık devam ettikçe mecburi bir ihtiyaç halini almasıdır. Kişi belirli bir narkotik maddeye alışınca, o maddenin meydana getirdiği aynı etkiyi elde edebilmek için aldığı maddenin miktarını giderek arttırmak zorunda kalır.

Tabii narkotik maddeler 3 grupta toplanır: Alkaloidi kokain olan koka; başlıca alkaloidi morfin olan fakat kodein, papaverin gibi uyuşturucu olmayan alkaloitleri de kapsayan afyon ve bir de hindkeneviri veya esrar. Kimyevi olarak, morfin türevi olan eroin, petidin gibi tamamen sentetik bazı narkotik maddeler de elde edilmiştir ki bütün bu maddeler güçlü ağrı kesici maddelerdir. Özellikle kanser gibi şiddetli ağrılara yol açan hastalıklarda; ameliyat sonrası şiddetli ağrı durumlarında, anesteziyolojide ve narkoanalizde, bu maddeler faydalı olmaktadırlar. Alınan geniş tedbirlere rağmen, dünyada narkotik maddelerin kötüye kullanılması önlenememektedir.

Türk Ceza Kanunu’na göre, uyuşturucu maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak yapmak, ithal veya ihrac etmek veya bu gibi fiillere girişmek suçtur. Uyuşturucu maddeleri kullanan kimsenin alışkanlığı iptila derecesindeyse, yani o maddeye bağımlı bir hale gelmişse, tıbbi bakımdan iyileştiği ortaya çıkıncaya kadar hastanede muhafaza ve tedavisine, yetkili mahkemece karar verilir.

Uyuşturucu müptelası kişiler, bu maddeleri bulamazlarsa abstinens sendromu denen şiddetli bir kriz geçirirler. Bu sırada kişi, şuuruna hakim değildir, etrafına saldırır, kendini öldürebilir. Uyuşturucu maddeleri eczacı, ancak hekim tarafından yazılmış, özel bir reçete ile verebilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç