Nargile nedir?

Tömbeki denen bir cins yaprak tütünü yakıp dumanını marpuç vasıtasıyla sudan geçirerek içmeye yarayan alete denir. Tahminen 15. asırda, narcil denilen büyük hindistancevizinin kabuğundan yapılarak kullanılmaya başlandı. Mısırlılar, bu alete çok rağbet gösterdiler. Adına da nargil dediler. Nargile ismi buradan gelmektedir. Keyiflerine düşkün olan İranlılar narçil yerine fayanstan nargile şişesi, bronzdan başlık, marpuçu da ilave ederek yaygınlaştırdılar. İsfehan, Şiraz, Keşan’da nargilelerde kullanılan kaliteli tömbekiler yetiştirildi.

Her şeyde zerafete önem veren Türkler billurdan, beyaz, renkli şişeler, işlemeli başlıklar yaldızlı lüleler ilave ederek, nargilelerin çok çeşitli tiplerini yaptılar. Arapların nargil, İranlıların galyan, Türklerin nargile adını verdikleri bu keyif aletinin marpucunun ucuna takılan kehribar ağızlı olanlar, tiryakileri tarafından çok tutuldu.

nargile

Genellikle camdan yapılan nargilenin içinde su bulunur. Bunun ağız kısmında çömlekçi çamurundan yapılan, tömbek koymaya yarıyan etrafı delikli lüle vardır. Şişenin üst kısmına marpuç takılır. Marpuçun ucunda, nargile emildiğinde, suyun içine doğru uzanan lüleden gelen tömbekin dumanı, su içinde süzülerek yukarı çıktığından ağza gelir. Eskiden çok kullanılan nargileler günümüz insanı tarafından pek rağbet görmemektedir.

Nargile şu kısımlardan meydana gelir:

1. Lüle (ateşlik): Üzerine kıyılmış yaprak tömbeki sarılarak konan tabladır, içileceği zaman üzerine ateş konur.
2. Gövde: Camdan, sırçadan veya pul şişeden yapılır. İçinde su bulunur. Ateşlikten inen borunun ucu suyun içine girer.
3. Marpuç: Bir ucu, gövdenin yukarısında, suyun üst kısmında kalan boşluğa bağlı, öbür ucu serbest kalan hortumdur.
4. İmame (ağızlık): Marpucun ucuna takılan ve ağıza alınan kısımdır.

İlk nargileler Hindistan'da «narçil» denen bir cins hindistancevizinin kabuğundan yapılırdı. Bizde Osmanlı devrinde çok yaygındı. Halen İstanbul'da, özellikle Egede kahvelerde kullanılır.

Sözlükte "nargile" ne demek?

1. Tömbeki denilen bir cins tütünü içmeye yarayan araç.

Cümle içinde kullanımı

Sağdan soldan nargile gurultularının yükseldiği işitiliyordu.
- Y. K. Karaosmanoğlu

Nargile kelimesinin ingilizcesi

n. narghile, type of smoking pipe used in eastern countries in which the smoke is filtered through a water pipe before reaching the inhaler pipe
n. hubble-bubble, water pipe, hookah, hooka, narghile, nargile
Köken: Farsça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç