Nano teknolojisi nedir?

Nano nano metrik bir sistemin içinde bir ölçü birimi olarak kullanılır ve milyarda bir anlamına gelmektedir. "Nano" kelimesi Yunancadan ve Latinceden alınmış bir sözcüktür ve anlamı cüce demektir.

Nano bilim ve nano teknolojinin tam manasıyla bir tanımı bulunmamakla birlikte genel görüşe göre 1-100 nanometre boyutlarda maddelerin anlaşılması, kontrol edilmesi ve atomsal seviyede değiştirilip işlevsel hale getirilmesi olarakta tanımlanabilir.

Nano teknoloji ölçü olarak nanometre adı verilen(kısa şekli nm) bir ölçme birimini kullanılır. Her bir ölçüde 1 milyar nm vardır. Her bir nm sadece üç ile 5 atom genişliğindedir yani ortalama bir insan saç kalınlığından yaklaşık 40,000 kez daha küçüktür.

Nano Teknolojisi ile gerçekleştirilen üretimlerde, maddelerin molekülleri çok büyük enerji yaratmaktadır. Bu sayede, çok özel işlevi olan mucize ürünler elde edilmektedir

Nano Teknolojisi, tekstil, boya, kimya, taş, su arıtma, elektronik, sağlık, otomotiv, bilgisayar teknolojisi ve sanayiinin tüm kollarında devrim yaratacak niteliktedir. NanoLight Ray Türkiye’ye şimdilik tekstil, boya (yüksek ısıya dayanıklı sanayi boyaları, doğal taş-mermer boyaları ve antibakteriyel özellikli boyalar), otomotiv ve medikal sektörlerine hammadde temini, endüstriyel çözümler ve bitmiş ürünler bazında girmiştir.

Nano teknolojisi ile üretilen ürünler global rekabette her geçen gün kendinden daha çok söz ettirmekte, üstün özellikleriyle pazardan aldıkları pay oranını sürekli olarak artırmaktadır.

Nano teknoloji nerlerde kullanılır?

1. Malzeme ve imalat Sektörü

2. Nano Elektronik ve Bilgisayar Teknolojileri

3. Tıp ve Sağlık Sektörü

4. Havacılık ve uzay Araştırmaları

5. Çevre ve Enerji

6. Bioteknoloji ve Tarım

Nano teknoloji günümüzde ki hedefleri nelerdir?

1. Molekülleri ve atomları değiştirerek yeni, ideal, önceden planlanmış maddeler üretmek.

2. Moleküllerin önceden planlanmış şekilde kendi kendilerini çoğaltmasını sağlamak.

3. Moore yasasının ön gördüğünden daha hızlı bir ilerlemeye erişebilmek.

4. Canlı ve cansızların bir arada ki işlevselliğini arttırmak.

Nano teknolojinin yararları nelerdir?

1. Nano teknoloji sayesinde daha az yer kaplayan, daha az enerji harcayan ürünler daha az maliyetle daha fazla üretilebilmektedir.

2. Daha az maliyetle, daha çok üretim sağlarsınız.

3. Enerji kaynaklarından elde edeceğiniz tasarruf ile enerji maliyetlerini düşürürsünüz.

4. Üretim süreçlerini kısaltarak zaman ve maliyat kaybını önler, rekabet gücünüzü artırırsınız.

5. Teknolojik yarışta geri kalmaz, öne geçersiniz.

6. Nano teknoloji yaşam kalitenizin yükselmesini sağlar.

7. Ürün kalitenizi yükseltirsiniz.

8. Üretiminizle, insanların yaşam standartlarını ve kalitesini yükseltir, daha sağlıklı ve daha güvenli bir yaşam sunarsınız.

9. Ulusal gelir düzeyinin yükselmesinde önemli bir rol üstlenirsiniz.

Nano teknolojisine sahip ürünleri özellikleri

Doğal maden filizinden elde edilen özel bir hammadde, uzak kızılötesi ışını yayma özelliğine sahiptir. Foto katalitik malzemelerle birleştirilen bu hammaddeler yastık, yorgan ve battaniye gibi ürünlere eklenebilir.

Isı koruyucu özelliğe sahiptir. Kan dolaşımını düzenler , metabolizmayı harekete geçirir, vücut hücrelerini aktif hale getirir ve rahat bir uyku sağlar. Yastık ve yorgan içindeki foto katalitik malzemelerin ayrıca koku giderici ve anti bakteriyel özellikleri de vardı. Yapılan deneylerde, denek kişinin battaniyenin üzerine 10 dakika uzanmanından sonra, ten ısı derecesinde artış, kan dolaşımında hızlanma ve kan akışında artış gözlemlenmiştir.

Nano teknolojisine sahip ürünleri kullanıldığında, vücut uzak kızılötesi ışından ve rezonans etkilerinden çıkan muazzam bir enerjiye maruz kalıyor. Pijama ile yataktan çıkıldığında dahi vücut soğuğa karşı hassasiyet göstermiyor.

İnsan hayatının üçte birinin uykuda geçtiği düşünüldüğünde, uyku esnasında, sağlıklı vücut şartlarını koruduğu saptanan NANO ürünlerinin kullanımıyla insan sağlığı günlük yaşamda en iyi şekilde korunmaktadır.

Nano teknolojisine sahip ürünler nasıl temizlenir?

Nano teknolojisine sahip ürünler kolay temizlenme özelliğine de sahiptir. Yorgan, battaniye ve yastığın dış yüzeyleri ve kılıfları makinede veya elde 30 dereceden az sıcak suda yıkanır ve güneşin altında kurutulur.

Nano teknolojisinin tarihi

Nano boyutta bir dünya olduğunu ilk defa ünlü Amerikalı fizikçi Richard Feynman (1918-1988) ortaya atmıştır. Feynman 1959 yılında bir konferansta ‘‘There is plenty of room at thebottom’’ (Aşağıda daha çok yer var) başlıklı konuşmasında ilk defa nano boyutlardaki gizeme değinmiştir. Feynman eğer atom ve molekül büyüklüklerde imalat yapılabilirse birçok yeni keşiflerin ortaya çıkacağını bildirmiştir. Nanoteknolojinin başlangıcı olarak kabul edilen bu konuşmada nano boyutlarda uğraşların olabilmesi için, öncelikle nano ölçekte ölçme ve üretim yöntemlerinin geliştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Feynman’ın konuşmasından bazı dikkat çeken hususlar;

1. 24 ciltlik Britannica ansiklopedisi bir toplu iğne başına yazılabilir

2. Küçük ölçeklerde motorlar

3. Biyolojik yapılardakine benzer üstün özellikli yapı ve sistemler

4. Minyatür bilgisayarlar

5. Atomlara hükmetme, onları yeniden düzenleme gibi ilk defa duyulup daha sonra keşfedilecek birçok yeni görüşlerden bahsetmiştir.

Feynman’ın ön gördüğü düşünceler ışığında 1980’li yılların başında nano yapıların bazı fiziksel büyüklüklerini ölçmek ve nano ölçekte üretim yapmak amacıyla bazı optik cihazlar vebuna uygun yöntemler üzerinde çalışılmaya başlandı. Bu çalışmalar hem nanometre ölçeklerinde saklı yeni davranışları ortaya çıkarmak, hem de atomu görüp onu istediğimizyere taşıyabilmemize imkan sağlamak içindi. Nitekim birçok yeni bilgiler ve keşifler bu çalışmalarla beraber açığa çıktı. Yine bu çabaların sonucu olarak en önemli gelişme, karbonnanotoplar ve ardından karbon nanotüplerin keşfedilmesi oldu ve bu başarılar nanoteknoloji dönemini aktif olarak başlatmış oldu. Maddelerde büyüklükler nanometre düzeyine inince elektron enerjinin kuantumlaşmasının malzemede elektrik ve ısı iletkenliği gibi fiziksel özelliklere yansıyacağını ve yeni kuantumlaşmaların ortaya çıkaracağını yapılan araştırmalar göstermiştir. Bütün bu gelişmelerle beraber eskiden olduğu gibi yapılacak araştırmalar artık bizzat laboratuar ortamında yapılmak zorunda değildi. Atomsal ve moleküler boyutlarda deneyler yapmaktaki güçlükleri aşmak için geliştirilen bilgisayar simülasyon programları, yapılmak istenen deneyin veya uygulamanın gerçek ortamdaymış gibi önce simülasyonu yapılmaya başlandı. Bu sayede gerçekçi deneyler hızlı bir şekilde yapılmakta ve uygulanan prosesle rsağlıklı bir şekilde gözlemlenmektedirler.

Nano teknolojisinin kronolojik gelişimi

1959: Richard Feynman’ın meşhur konferansı.

1974: Aviram ve Seiden ilk moleküler elektronik aygıt için patent aldı.

1981: G.K. Binnig ve H. Rohrer atomları tek tek görüntüleyebilmek için TaramalıTünellemeli Mikroskobu (STM) icat ettiler.1985: R. Curl Jr. , H. Kroto, R. Smalley C60 ’ı keşfettiler.

1987: İletkenliğin kuantum özelliği ilk defa gözlendi, T.A. Fulton ve G.J. Dolan ilk defa tekelektron transistorünü yaptılar. Moleküler transistör yapımının başarılması, BellLaboratuvarları’nda 1940’lı yıllarda Shockley, Bardeen ve Brattain tarafından yapılan ve biryumruk büyüklüğünde olan katı hal transistorün boyutunun, yaklaşık yüz milyonda birküçülmesi anlamına gelmekte. Ancak, moleküler tansistörlerin birbirlerine iletken tellerlebağlanmaları ve bu transistörlerden bütünleşik devre yapılması, çözümü zor problemleri deberaberinde getirdi.

1988: W. De Grado ekibiyle beraber suni protein yapmayı başardılar.

1989: Scweizer ve Eigler IBM logosunu nikel bir yüzey üzerinde duran zenon(35 Xe atomu)atomlarının yerlerini yenşden düzenleyerek yazdılar.

1991: Japon Lijima çok duvarlı karbon nanotüpleri keşfetti.

1993: Lijima ve Bethune tek duvarlı karbon nanotüpleri keşfettiler.

1997: N. Seeman ilk kez DNA molekülünü kullanarak nanomekanik aygıt yaptı ve aynı yıliçinde Rice Üniversitesinde (ABD) Nanoteknoloji laboratuarı kuruldu.

1999: M. Reed ve J.M. Tour ilk defa tek organik molekül ile elektronik anahtar yaptılar.

2001: ZnO nanotel laseri yapıldı.

2002: Süperörgü nanoteller yapıldı.

2005: Dört tekerlekli nano araba modeli hareket ettirildi.

Nano teknolojisinin uygulama alanları

1. Malzeme ve İmalat,

2. Nanoelektronik ve Bilgisayar Teknolojisi,

3. Havacılık ve Uzay Çalışmaları,

4. Tıp ve Sağlık,

5. Çevre ve Enerji,

6. Biyoteknoloji ve Tarım,

7. Savunma,

8. Bilim ve Eğitim

Nano teknolojisine sahip ürünler

1. Sileceksiz Cam

2. Kendiliğinden Şarj Olan Nanoaletler

3. Olimpiyat Logosunun nanometrik hali

4. Hidrojen Yakıt Pili Kullanan uçak

5. İntel Atom İşlemci

6. Nanoteknolojik Kumaş

7. Grafen Tranzistörü

8. Nanoteknolojik boya

Sözlükte Nano teknoloji ne anlama gelmektedir?

Madde atomik veya moleküler boyutta incelenerek yepyeni özelliklerinin açığa çıkarılması.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç