Nano futbol nedir?

Nano futbol, bilim kurgu filmlerinden bir alıntı gibi görünse de mikro-elektro-mekanik sistem program çalışmaları yapan üniversiteler için yeni bir takım sporudur. Bu oyun; aralarında 2 µm boşluk bulunan ve 30 µm'lik perdelerden oluşan mercimek tanesi büyüklüğünde (2,5mm x 2,5mm) bir alan üzerinde, çapı saç telinden daha küçük bir topla oynanır.

İnsanlar bu oyunu nanobot adı verilen oyuncularla mikroskop, elektrik ve manyetik alan kullanarak oynamaktadır. Elektrik ve manyetik alanlar, uzaktan kumanda sayesinde kontrol edilebilmektedir. Oyun alanı üzerindeki oyuncular bir amibin yaklaşık altıda biri kadardır. Nanobotlar; alüminyum, krom, altın, nikel veya silikondan üretilmektedir. Nanobotların ağırlıkları nanogram, boyları mikrometre mertebesindedir.

Oyun alanı oluşturulurken on altı adet nano futbol sahası tek bir silikon yonga üzerine inşa edilir ve bu yonga, kontrol arayüz bağlantılarıyla beraber bir devre kartına takılır. Nano futbol topları, yandaki şekilde de görüldüğü gibi yaklaşık 50 µm yarıçapında silikon dioksit diskinden oluşturulur ve sahada daha kolay görülebilmeleri için üzerlerine T şeklinde bir işaret konur.

nano futbol

Nanotopun üzerinde bulunan üç küçük halka şeklindeki kabartılar, oyun alanı şeklindeki perdeye temas eden yüzey alanını azalttığından aynı zamanda sürtünmeyi azaltarak topun oyun sahasında daha kolay kaymasını sağlar. İlk nano futbol turnuvası 2007 yılında Atlanta’da, RoboCup etkinlikleri içerisinde yer almıştır. Nano futbol turnuvaları iki milimetrelik koşu, engelli rota ve top yönetme olmak üzere üç aşamadan oluşur.

Birinci aşamada, nanobotlar oyun sahasının bir ucundan diğer ucuna kadar birbirleriyle yarışır. En hızlı olan bu aşamayı kazanır. İkinci aşamada, nanobotlar polimer malzemelerle set çekilmiş bir parkuru tamamlamaya çalışır. Parkuru ilk önce tamamlayan, bu aşamayı kazanır. Üçüncü aşamada, nanobotlar üç dakikalık süre içerisinde nano toplarıyla futbol maçı yaparlar. Nano futbol turnuvaları, nanoteknoloji alanındaki pratik uygulamaların geliştirilmesi için düzenlenmektedir. Nanoteknolojinin gelişmesiyle birlikte vücudumuzda mikroameliyatlar yapabilecek nanodoktorlar geliştirilebilir.En fazla gol atan bu aşamayı kazanır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç