Nane nedir?

Güzel kokulu, ufak bir bitkidir, iki çenekli bitişik taç yapraklıların ballıbabagiller familyasındandır. Yaprakları sapsız, çiçekleri ya beyaz, ya da menekşe rengi olur. 15 kadar türü vardır. Yemeklere konulmak üzere ve yapraklarından elde edilen kokulu yağı için yetiştirilir. Bu yağ da ilaç yapımında ve çeşitli ticaret maddelerinde kullanılır. Nezle ve soğuk algınlığına karşı kullanılan mentol da naneden elde edilir.

Yağı esans yapımında da çok işe yarar. Nane yağı, nane bitkisinden damıtma yoluyla elde edilir. Tohumlar ilkbaharda bir metre kareye 0,5 gr hesabıyla serpilir. Tohumlar derine ekilmez, biraz bastırmak yeterlidir. Kök sürgünleriyle yetiştirmede, sürgünler şubat-nisan aylarında dikilir. Nane tavaları sık sulanmalıdır. İki ayda nane gelişir ve yaprakları koparılabilir. Kışın nane tavalarına bol yanmış ahır gübresi verilebilir.

Türkiye’de tabii olarak yetişen nane türü bulunmaktadır. Bunlardan İngiliz nanesi (M. piperita), su nanesi (M. aquatica), tüylü nane(M. tomentosa) ve yarpuz (M. pulegium) önemli nane türledir. Kullanıldığı yerler: Kullanılan kısımları yaprakları, çiçekli dalları ile yapraklarından elde edilen uçucu yağdır. Yapraklar veya çiçekli dallar bitki çiçek açmaya başladığında toplanır ve demetler halinde gölgede kurutulur.

Yapraklarda şekerler, reçineli maddeler, tanen ve uçucu yağ vardır. Uçucu yağda menthol, sineo, menthol esterleri, bazı organik asitler bulunur. Yaprakları çay halinde yatıştırıcı, midevi, gaz söktürücü, bulantıyı giderici olarak kullanılır. Bunun yanında çeşitli ilaçların terkibinde kullanıldığı gibi, yaprakları çiğ veya kurutulmuş olarak yemeklere konur. Nane esansı, çok miktarda zehir etkili olmasına karşılık az miktarı mide ağrılarına ve bulantılara karşı kullanılabilir. Nane uçucu yağı da oldukça fazla kullanılan bir yağdır.

Sözlükte "nane" ne demek?

1. Ballıbabagillerden, yaprakları sapsız, çiçekleri beyaz ya da menekşerenkginde, ıtırlı, küçük bir bitki (mentha sativa).

Nane kelimesinin ingilizcesi

[National Association for the Education of Young Children] adj. dwarf
n. dwarf, runt, manikin, midget
v. sleep, slumber
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç