Nal nedir?

Çeki ve koşum hayvanlarının tırnaklarının aşınmasını önlemek için ayaklarına geçirilen demir pençeye denir. At ve eşek cinsi hayvanların ayaklarının yerle teması tırnakları ile olduğu için, tırnaklar çabuk aşınır. Bu yüzden hayvanları nallamak gerekir. Hayvanın önce tırnağı kesilip, etrafı temizlenir. Uygun büyüklükteki nal iyice kızdırılıp, hayvanın ayağına tam olarak gelecek şekilde dövülür. Soğumadan çakılır.

Bu işte «mıh» denen çiviler kullanılır. Nal çakılırken, mıh hayvanın etine kaçırılmamalıdır. Nalın: Mahmuzlu, buz nalı, kapalı nal, alaturka nal gibi çeşitleri vardır. Yere tırnakları ile basan bu hayvanların, tırnaklarının bozulması halinde yürümeleri aksar veya hiç yürüyemezler. İnsanın ayakları ayakkabı ile korunduğu gibi, hayvanların tırnakları da, nal ile korunur. At ve katırların askeri hizmetlerde kullanıldığı zamanlarda tırnak bakımına çok dikkat edilirdi. atasözü haline gelen; "Bir mıh bir atı, bir at bir yiğidi, bir yiğit bir orduyu kurtarır." ifadesi bu önemi ortaya koymaktadır.

İlk önceleri keçe, kösele ve bezden yapılan ayaklıklarla tırnaklar korunmaya çalışılmıştı. Fakat dayanıksız olmaları sebebiyle, bunların yerine zamanla demir levhalar kullanılmaya başlandı. Nal adı verilen, hayvanın tırnağına göre yapılan bu parçalar, mıh denilen özel çivilerle tırnağa çakılır. Nal çakılacak tırnak, önce yontulup düzeltilir. Kayar denilen bu iş çok ustalık ister. Kayar ve nal çakmağı, nalbant denilen mesleğinde usta insanlar yapabilir. Osmanlılar zamanında nalbant ustaları yetiştirmek için, İstanbul’da hususi okul açılmıştı.

Nal, normal olarak üç ayda aşınır ve değiştirilmesi gerekir. Nalbant, önce itinalı olarak, özel kerpeteni ile mıhları söker. Sökülen mıhlarda kan lekesi iltihap kokusu olup olmadığına dikkat edilir. Sonra tırnak yontulup, nal çakılabilecek duruma getirilir. Nal, soğuk ve sıcak olmak üzere iki şekilde çakılır. Daha uygun olan sıcak usulde, nal kızdırılıp tırnağa bastırılarak çakılır. Böylece, nalda uygun olmayan taraflar meydana çıkarılmış olur.

Gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra, canlı dokuya kaçırmayacak şekilde mıh çakılır. Mıhların uçları perçin haline getirilerek törpülenir. Yarış atlarında nallamaya çok önem verilir. Zira tırnağın korunması, atın rahatça koşabilmesi, ancak iyi bir nallama ile mümkün olur. Yarış atlarında kullanılan en uygun nal alüminyumdan yapılandır. Hafif olduğu için tercih edilir. Tırnağa zarar verdiği için yarış atlarına sıcak nallama yapılmaz. Büyük bir ustalık isteyen soğuk nallama yapılır.

Sözlükte "nal" ne demek?

1. At, öküz gibi hizmet hayvanlarının tırnaklarına çakılan demir pasçası.

Cümle içinde kullanımı

Atların nal tıkırtıları, demir tekerlek gürültüleri işitildi.
- Ö. Seyfettin

Nal kelimesinin ingilizcesi

[Laufey] n. horseshoe, shoe
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç