Nadas nedir?

Bir yıllık yağışın ekime kafi gelmediği kurak bölgelerde tarlaların bir yıl boş bırakılmasına, iki yıllık yağışı toprakta biriktirerek ekimi mümkün kılmaya denir.

Nadasa bırakılan topraklar yağmurlar başlamadan önce sürülür. Tırmıkla düzlenir. Ekim elle serpme şeklinde veya makinelerle yapılır. Kışlık buğday eylül - kasım ayları, yazlıklar da şubat - nisan arası ekilir.

Tarlanın otlarıyla birlikte alt üst olan toprağı, bu süre içinde daha verimli bir durum alır, topraktaki besleyici maddeler artar. Böyle topraklar için ‘‘nadasa bırakılmış tarla’ denir. Nadas kelimesinin bir karşılığı da dilimizde herk dir. Bu kelime Anadolu’da çok yaygındır. Nallıhan çevresinde şöyle bir söz söylenir ‘Ya herk et, ya da terk et.’’ Kuzey Anadolu’da da ‘mısır ve darı herkinde ekin ekeceğim’ denir.

Tarıma ileri gitmiş, gübre kullanmaya çok yer vermiş ülkelerde nadasın değeri azarmıştır. Toprağın verimsiz olduğu ya da sulama imkanlarının yeter siz olduğu tarım alanlarında toprağın bir yıl veya daha fazla boş bırakılması süretiyle yapılan tarım. Bazı bölgelerde toprak bir sene boyunca ekilip biçilirken bazı bölgelerde de bir senede sürülür ve nadasa bırakılır. Böyle toprak dinlendirilmiş olur ve toprağın veriminde artış sağlanır.

Toprağın içerisindeki mineral ve su maddeleri artmış olur. Türkiye bir tarım ülkesidir ve bu nedenle tarımla oldukça önem verilmektedir. Dolayısıyla ülkemizde nadas sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Toprağı nadasa bırakmanın amacı toprağın verimini arttırmaktır. Nadas süresince toprakta biriken su ve mineraller ürünlerin daha verimli olmasına katkıda bulunur. Nadas işlemi en çok ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yapılmaktadır. Ülkemizin diğer bölgelerinde İç Anadolu bölgesinde yapıldığı kadar nadas işlemi uygulanmamaktadır.

Sözlükte "nadas" ne demek?

1. Tarlayı sürerek dinlenmeye bırakma.

Cümle içinde kullanımı

Tarlayı baharda nadas edip güzün ekmeli.

Nadas kelimesinin ingilizcesi

[Nadaş] v. swim, propel oneself through water using the arms and legs
v. bathe, swim
n. fallow

Nadas ne demek? (Ekonomi)

(Fallovv - land) Tarlayı sürerek dinlenmeye bırakmak demektir. gübre kullanımı ve sulama gibi modern tarım olanaklarından yoksun çiftliklerde toprağın yeterli üretim gücü toplayabilmesi için bir yıl işlenen topraklar ertesi yıl dinlenmeye bırakılır. Buna nadas adı verilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç