MVR nedir?

MVR Mitral Valf Replasmanı kelimelerinin kısaltmasıdır, mitral kapak yetmezliği anlamına gelir. Mitral kapak yetmezliği kalpte sol kulakçıkla sol karıncığı ayıran mitral kapağıp tam kapanamadığı bir kapak hastalığıdır. Mitral kapağın biçimini bozan yapısal lezyonlar sonucunda ortaya çıkar ve bu durumda “organik” mitral kapak yetmezliği olarak anılır.

Mitral kapak yetmezliğin nedenleri nelerdir?

Günümüzde kalp kapak hastalıklarına yol açan en yaygın sebepler, kapağın doğuştan farklılık veya eksiklikleri ve kalp romatizması gibi sonradan oluşan hastalıklarla deforme olmasıdır.

Bunun yanı sıra yaşlanma ile birlikte her organ gibi kalp kapakları da yaşlanmakta, fonksiyonları yavaşlamakta ve dejenerasyona uğramaktadır. Bununla birlikte başlıca nedenleri aşağıdaki başlıklarla sıralayabiliriz.

Romatizmal kalp hastalığı: Sıklıkla çocukluk çağında geçirilen romatizmal hastalık sonucunda yıllar sonra mitral kapak yaprakçıklarının kalınlaşmasına, sertleşmesine ve küçülmesine neden olur. Romatizmal kalp hastalıkları, tüm mitral yetmezliklerin üçte birinden sorumludur.

Mitral kapağın sol kulakçığa sarkması: Gelişmiş batı ülkelerinde en sık görülen nedendir. Ailesel geçişli olup, kadınlarda sık olarak görülür. Mitral kapak yaprakçıklarına tutunan ipliksi dokularda uzamadan dolayı yaprakçıkların sol kulakçığa sarkması sonucu oluşur.

Geçirilmiş kalp iltihabı: Geçirilmiş kalp iltihabı diğer kapaklarda hasara neden olabileceği gibi mitral kapakta da hasara neden olabilir. Ölüm oranı yüksektir ve sıklıkla direnci düşmüş, yaşlı, şeker hastaları ve uyuşturucu bağımlılarında görülür.

Kalp krizi: Mitral kapağın beslenmesi kalp damarları tarafından olmaktadır. Özellikle sol karıncığı besleyen kalp damarlarında tıkanma sonucu, mitral kapağın sol karıncığa tutunmasını sağlayan kas dokunun ölümü meydana gelebilir. Bu kas dokusunun ölmesi sonucu mitral kapak yaprakçıkları açılıp kapanamaz ve yetmezlik meydana gelir.

Diğer nedenler: Kalp büyümesi, bağ dokusu hastalıkları (Marfan sendromu gibi), yaşlığa bağlı kapakların kireçlenmesi gibi nedenlerde mitral yetmezliğe neden olabilir.

Mitral kapak yetmezliği belirtileri nelerdir?

Hastalık ilk zamanlarda belirti vermez. Belirti alındığı zamanlarda hastalığın ilerlemiş olduğu ortaya çıkar. Kişide yorgunluk ve sersemlilik hali mevcuttur. Aynı zamanda hissedilen bir çarpıntı meydana gelmektedir. Nedensiz öksürükler ve basit egzersizlerde bile nefes darlığı yaşanmaktadır.

Bu nefes darlığı aynı zamanda yatarken de oluşmaktadır. Özelliklede gece uykusunda sıkça idrar yapma ihtiyacı duyulur. Dinleme yapıldığında kalptan her nefes alış verişte hırıltı duyulur.

Ekokardiygram, transözafajial ekokardiyogram, dopler, MR, kardiyak katater incelemesi yapılarak kapak incelenir. Bunun sonucunda eğer sorun varsa kapakta kalınlaşma ve anormal bir durum gözlenir. Aynı zamanda kanın geri kaçtığı vücuda verilmediği de ortaya çıkar.

Mitral kapak yetmezliği tedavisi nasıl yapılır?

Belirtiler çok şiddetli ise hastanede kalmak gerekmektedir. Cerrahi yöntem ile kapak değiştirilebilir veya düzeltilebilir. Fakat her hastaya cerrahi müdahale uygulanmamaktadır. Eğer hastanın hayatı tamamen etkilenmişse ve durum kötüye gidiyorsa müdahale uygun olur.

Tanı konulan kişilerin sürekli doktorları ile iletişim halinde olmaları aynı zamanda kontrollerini aksatmaması gerekmektedir. Bazı hastalara kalp ritimlerini düzenleyen ve damar genişletici ilaçlar verilemektedir. Kalpte pıhtı oluşumuna engel olmak adına ek ilaç takviyeleri yapılmaktadır.

Bunların yanında tuzu azaltılmış besinler tüketmek ve diyet uygulamak önemlidir. Zorlanma olduğu anda yapılan egzersiz bırakılmalıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç