MVP (Mitral Kapak Prolapsusu) nedir?

Mitral kapakta çökme veya sarkma dediğimiz durum, "Mitral kapak" denilen kapağın bir veya her iki yaprağının kapanırken bir bombeleşme-kubbeleşme göstermesidir. Sebebi kapak yapraklarının veya bu yaprakların düz durmasını sağlayan bağlantı yapılarının, bazı doğumsal veya sonradan oluşan doku hastalıkları nedeniyle zayıflamış olmasıdır.

Kalpte kanı yönlendiren 4 önemli kapak vardır. Bunlardan sol kulakçık ile sol karıncık arasındakine “mitral kapak” denir. Bu kapağın kısımları ince, ip gibi şeritlerle karıncık duvarına bağlıdır. Bazı durumlarda bu şeritler ve kapağın kendisi gevşer ve kapak hareketleri etkilenir. Bu hastalık çoğunlukla doğuştan, seyrek olarak edinsel olabilir.

Prolapsus miktarı fazla olursa kalp kasıldığında kapak iyi kapanamaz, bir miktar kanı geri kaçırır. Çoğunlukla bir belirti vermez ve klinik önem arzetmez. Beraberinde ritm değişikliği bulunabilir. Buna bağlı olarak çarpıntı ve atipik ağrı yakınması olabilir. Kapak bir miktar kaçırsa bile genellikle korkacak bir durum yoktur. Ancak ileri derecedeki bozukluklarda müdahale etmek gerekebilir. O nedenle kapağın fonksiyonları periyodik olarak izlenmelidir. İzlem sıklığı prolapsusun miktarına bağlıdır. Genç kızlarda biraz daha sık rastlanır.  fizik muayene sırasında duyulan bazı karakteristik seslerle tanımlanabilir. Fakat kesin tanı ekokardiyografide ile konur. Kalp kasılırken kapakçıkların sol kulakçığa doğru çökmesi tipiktir. EKO normalse böyle bir sorun kesinlikle yok demektir.

MVP ödülü (Basketbol)

Her yıl üç tane en değerli oyuncu ödülü dağıtılır. bu ödüle layık olan kişi MVP (Most Valuable Player) ünvanı ile tanımlanır. Bunlardan ilki all star doğu-batı maçı en değerli oyuncu ödülüdür. bu ödül, her yıl şov amaçlı olarak yapılan doğu ve batı takımlarının oyuncularından oluşan karma takımların oynadığı maçta en iyi performansı göstermiş olan oyuncuya verilir. bunu normal sezon en değerli oyuncu ödülü ve play-off en değerli oyuncu ödülü ödülü takip eder.

MVP (Microsoft)

Microsoft MVP (Most Valuable Professional) yani Microsoft’un En Değerli Profesyoneli ödülü.

Türkiye'deki MVPler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç