Mushaf nedir?

Kur’an-ı Kerim’in, Fatiha Suresi ile başlayıp Nas Suresi ile bittiği şekliyle iki kapak arasında toplanmış sayfalar haline mushaf denir.

Bununla maksat, Kur'an'ın bütün sure ve ayetlerinin yazılıp bir araya toplanmış, ciltlenmiş ve iki kapak arasına alınmış halidir. Kur'an, Hz. Peygamberin sağlığında çeşitli malzemelere yazılmış, ancak mushaf haline getirilmemiştir. Hz. Ebu Bekr'in (r. a.) devlet başkanlığı zamanında mushaf haline getirilmiştir.

İlk mushafa el-İmam (asıl) denilmiştir. Hz. Osman zamanında bu ilk nüshadan sekiz adet çoğaltılmıştır. Yer yüzündeki bütün mushaflar bu nüshalarla aynıdır. Hz. Ebu Bekir'in ilk defa iki kapak arasında topladığı Kur'ana Mushaf adı verilmiştir. Günümüzde sahabe'ye ait eski Mushaflar mevcuttur. İstanbul'da Türk ve İslam Eserleri Müzesinde bulunanlardan bazıları şunlardır: Hz. Osman'a ait Mushaf-ı şerif, Hz. Ali'ye ait Mushaf-ı şerif ve Hz. Ömer'e nispet edilen ceylan derisine yazılmış bir Kur'an sayfasıdır.

Kur'an için bir isim olarak kullanılması ilk olarak Ebubekirzamanında olmuştur. Muhammed hayattayken Kur'an ayetleri yassı taşlar, deriler, ağaç kabukları gibi üzerine yazı yazılabilecek çeşitli materyaller üzerine yazılmış, ancak bütün ayetleri içeren bir kitap oluşturulmamıştı.

Ebubekir'in halifeliği döneminde Yemame Savaşında şehit olanlar arasında Kur'an hafızlarının da bulunması Ömer'i endişelendirmiş ve bütün Kur'an ayetlerinin bir kitapta toplanması gerektiği konusunda Ebubekir'i ikna etmişti. Ebubekir de bu çalışmayı yapmak üzere Zeyd bin Sabit'i görevlendirmiştir.

Zeyd bütün Kur'an'ı ezbere bilen bir hafızdı. Buna rağmen Medine'deki bütün müslümanlardan, Kur'an ayetlerinin derlenmesi konusunda yardım istendi. Getirilen ayetlerin Muhammed'den öğrenildiğine veya onun huzurunda yazıldığına dair iki şahit gösterilmesi şartıyla kabul edildi. Böylece titiz bir çalışma sonucunda Arapça'daki ilk yazılı kitap oluşturuldu. İşte derlenen bu Kur'an nüshasına "mushaf" adı o zaman verilmiştir.

Oluşturulan bu nüsha Ebubekir'e teslim edilmiş ve onun ölümüyle Ömer'e, onun ölümüyle de kızı Hafsa'ya geçmiştir. Osman zamanında Hafsa'daki bu nüsha esas alınarak beş adet daha mushaf çoğaltılmış ve bunlardan bir tanesi Osman'da kalmış, diğerleri Medine, Mekke, Şam, Kufe ve Mısırgibi o dönemin ana merkezlerine gönderilmiştir. Hafsa'dan alınan nüsha kendisine iade edilmiştir.

Sözlükte "mushaf" ne demek?

1. Kuran, kuranıkerim.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç