Mtu nedir?

Mtu kavramının açılımı "Maximum Transmission Unit" tir. İngilizce bir kavram olan Maximum Transmission Unit, Türkçe'de "Maksimum İletim Birimi" anlamına gelmektedir.

OSI (Open Systems Interconnection) modelini ISO (International Organization for Standardization) geliştirmiştir.

Osi modelinin 2. katmanı data-link katmanıdır. Data-link katmanı fiziksel katmana erişmek ve kullanmak ile ilgili kuralları belirler. Bu katmanda Ethernet ya da Token Ring olarak bilinen erişim yöntemleri çalışır. Bu erişim yöntemleri verileri kendi protokollerine uygun olarak işleyerek iletirler. Data-link katmanındaki veriler katmanından fiziksel katmana gönderilirler. Bu aşamada veriler belli parçalara bölünür. Bu parçalara paket ya da çerçeve (frame) denir. Çerçeveler verileri belli bir kontrol içinde göndermeyi sağlayan paketlerdir.

Data-link katmanının büyük bir bölümü ağ kartı içinde gerçekleşir. Data-link ağ üzerindeki diğer bilgisayarları tanımlama, kablonun o anda kimin tarafından kullanıldığının tespiti ve fiziksel katmandan gelen verinin hatalara karşı kontrolü görevini yerine getirir.

Data-link katmanında a noktasından b noktasına bir seferde iletilecek paket boyutunun değerine "MTU (Maksimum İletim Birimi)" denir.

Bir iletişim protokolünün türüne göre MTU (Maksimum İletim Birimi)'de değişmektedir. Örneğin; Bir ethernet teknolojisi için Mtu değeri "1500 byte"dır.

MTU bir Data-Link protokolünün sarmalladığı, paketleyebildiği byteların maksimum sayısıdır. MTU değerleri ağdan ağa değişebilir.

Bir veri paketinin maksimum boyutu 65,535 byte dir. Eğer göndermek istediğiniz veri bu değerden büyükse fragmantasyon(parçalanma/bölümleme) işlemi yapılıp, ilgili paket bu protokolden geçirilip parçalanan paketlerin birleşmesi host üzerinde gerçekleştirilir.

Ağ türleri için mtu değerleri

1. HYPERchannel 65,535

2. Token Ring(16Mbps) 17,914

3. Token Ring(4Mbps) 4,464

4. FDDI 4,352

5. Ethernet 1,500 X.25 5,76

6. Dial-up 576

7. PPP 296

8. xDsl 1442 - 1492

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç