MSM nedir?

MSM, metil sulfonil metan kelimelerinin kısaltmasıdır. DMSO adlı aslında bir tür sülfür olanmaddeden üretilir. Tüm canlı türlerinin dokularında doğal olarak görülen bir organik sülfür kaynağı olup, organların normal çalışabilmesi için mutlaka bulunması gerekli bir kimyasal yapıdır.

Sodyum veya sülfür gibi vücut için önemli minerallerden birisi olarak kabul edilmektedir. Bu maddenin metabolik faaliyetler sırasında kolaylıkla kaybedilmesi söz konusu olduğu zaman dışarıdan desteklenmesi gerekmektedir.

İçerdiği organik sülfür vücutta en az 150 değişik malzemenin yapımından sorumlu olup, antienflamatör etkiye de sahiptir. MSM le ilgili ilk çalışmayı bir Robert J.Herscheler 1955 yılında yapmıştır. Günümüze kadar MSM in çok değişik metabolik aktiviteler içinde yer aldığı gösterilmiştir.

MSM (Methyl sulfonyl methane) faydaları nelerdir?

Özellikle de osteoartrit gibi artrit ile ilgili sıkıntılarda baş yardımcı bir üründür. Sülfür bağ dokusu yağımında çok önemli bir yardımcıdır. Bu bilginin ışığında artrit tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Ağız yoluyla MSM alarak, mütevazı artrit, ağrı ve eklem hareket gibi bazı semptomları azaltmak için kullanılabilir. Fakat sertlik gibi uç nnoktalardaki diğer semptomları azaltmayabilir.

55-78 yaşlarındaki eklem rahatsızlığı olan 16 kişide yapılan tedavide MSM (Methylsulfonylmethane) kullanılarak dört haftayı takiben yüzde altmış düzelme tespit edilmiştir. Altı hafta sonunda ise bu rakkam yüzde seksene çıkmıştır.

MSM kullanım alanları ve muhtemel diğer yararları nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda Chondroitin'in, osteoartritin semptonlarını azalttığı ve ilerleyişini yavaşlattığı veya tersine çevirdiği belirlenmiştir. Özellikle ergenlerde 30 yaş sonrasında oluşabilecek ya da oluşmaya başlamış kemik erimelerini önlemede, yavaşlatmada ve kıkırdakları güçlendirmede kullanılır.

Yine damar sertliği olan kişilerde kalp krizini önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Böbrek taşlarını düşürmede yardımcı ek besindir. MSM ağırlığının %34 'ü kükürttür. Bitki ve hayvanların dokusunda bulunur. Deri, saç, tırnaklar, adeleler ve eklem bağ dokuları için gerekli bir besindir.

Hücre sertleşmesini önlemeye yardımcı olur bu sebeple güzellik minerali olarak da anılır. Alerjiler, artrit, romotoitartrit, akne, kanser(meme, kolon), eklem ağrısı, mide yanması, tırnak kırılması, göz sağlığı, böcek sokması, parazitler, akciğer sorunları, sedef, deri, saç, tırnak sorunları, horlama gibi sağlık sorunlarında ek besin olarak kullanılabilinir.

MSM'nin ağrı kesiciden farkı nedir?

Eklem ve kıkırdak sorunlarında standart ağrı kesici, ilaç tedavisi, acı ve iltahaplanmayı yok eder; ancak gag sentezini ve kıkırdak onarımını önleyerek hastalığın ilerlemesine yol açabilir.  Bunun tersine glukosamine ve chondroitin ikilisi, gag oluşumunun temel taşıdır.

MSM'nin yan etkileri nelerdir?

Yapılan araştırmalar bu bitkisel tabletlerin herhangi bir yan etkisinin bulunmadığını göstermektedir. Günümüzde birçok hekim de, klasik tedavi yöntemleri yerine veya onlara ek olarak glucosamine, chondroitin içeren bitkisel tabletleri hastalarına önermektedirler.

Ancak sağlığınızı ilgilendiren bir konu olması bakımından sağlık danışmanınıza, doktorunuza bu konuda danışmanızı öneririz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç