MSG nedir?

Mono Sodyum Glutamat yani glutamik asit, insan dahil her canlı organizmada bolca bulunan bir kimyasal maddedir. Et, süt, balık ve bazı sebzeler gibi proteince zengin tüm gıdalar doğal olarak yüksek miktarlarda glutamat ihtiva ederler. Örneğin 100 gram anne sütünde, 229 miligram proteine bağlı glutamat ve 22 miligram da serbest glutamat bulunur. Monosodyum glutamat (MSG) da glutamik asitin sodyum tuzudur. Organizmadaki süreç yönünden glutamat ile MSG formu arasında bir fark yoktur.

Dünyada en çok bilinen ve kullanılan lezzet arttırıcı olup, proteinlerin yapı taşı olan L-glutamik asidin sodyum tuzudur. Yani “MSG” adında bir yiyecek katkı maddesi olan MSG, birçok gıdada ve insan vücudunda proteinlerin yapı taşı olan amino asit formunda veya serbest halde bulunuyor.

MSG insan sağlığı için güvenli midir?

Gıda katkı maddelerinin tümü uluslararası ve ulusal sağlık ve gıda otoritelerinin onayı ile kullanılabilir. Gıda katkı maddelerinin güvenliğinden sorumlu uluslararası kuruluşlar Birleşmiş Milletlerin yönetiminde görev yapan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO) tarafında oluşturulan Codex Alimentarius Komisyonu ve JECFA olarak adlandırılan “Gıda Katkıları için FAO/WHO Ortak Uzmanlar Komitesi”dir. Bunlara ek olarak US-FDA (Birleşik Devletler Gıda ve İlaç İdaresi) ve EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) ve daha birçok ulusal gıda güvenliği otoritesi gıda katkılarının güvenliği ve denetimi konusunda sorumluluk taşırlar. Monosodyum glutamat, yukarıda belirtilen tüm sağlık/gıda otoriteleri ve bilim kuruluşları tarafından insan sağlığı için güvenli kabul edilmektedir.

Gıda katkı maddeleri gıda güvenliği açısından riskli midir?

Gıda Güvenliği konusu başta "Dünya Sağlık Örgütü" olmak üzere tüm uluslararası ve ulusal sağlık otoritelerinin öncelikli konusudur. Bu otoriteler tarafından belirlenen ve üzerinde yoğun çalışmalar yürütülen 3 temel konu vardır. Bunlar, standart dışı gıda üretimi (ülkemizde merdiven altı üretim olarak adlandırıyoruz), gıdalardaki mikrobiyolojik kirlilikler ve gıdalardaki kimyasal kirliliklerdir. Dünya Sağlık Örgütü’nün "Gıda Güvenliği" konusundaki web sayfası incelendiğinde, gerçek risklerin bu sayılanlar olduğu rahatlıkla görülebilir. Bu riskler arasında gıda katkıları yer almamaktadır. Gıda katkıları konusunda bir riskten söz edilecekse bu ancak onaylanmamış kimyasalların katkı olarak kullanılması veya onaylanan katkıların belirlenen koşullar dışında kullanılması durumunda söz konusudur. Ülkemizde kayıt dışı gıda üretimin yaygınlığı dikkate alındığında bu kuralsız üretimin gıda katkıları yönünden de hiç de küçümsenmeyecek bir risk taşıdığını rahatlıkla görebiliriz.

MSG hakkındaki olumsuz görüşler

Yiyeceklere katıldığında, o yiyeceğin tadının beyin tarafından güzel olarak algılanmasını sağlıyor. Ancak MSG’ın tadının saf olmadığı, tatlı, tuzlu ve acı ile birlikte hoşa giden ve rahatlatan hisleri de içerdiği belirtiliyor. MSG’den dolayı karlı kazanç sağlayan birçok gıda üreticileri de bu maddeden vazgeçemiyor.

Ülkemiz’de bu madde çok yaygın olarak kullanımdadır; örneğin tuzot, knor çeşni, hazır çorbalar, patates cipsleri, mısır cipsleri, salam, sucuk, sosis, hazır bütün soslarda, tüketilmeye hazır donmuş donmamış bütün yiyeceklerde, konservelerde kısacası bütün ambalajlı gıda maddelerinde kullanılıyor. Bu gıda maddelerinin %95 ‘inde MSG bulunuyor. MSG’nin bir de örtülü, gizli adi vardır. Nispeten bilgili tüketicileri atlatmak için; Lezzet arttırıcı, kıvam arttırıcı, doğala özdeş aroma, E 621, vb. isimlerle gizlerler. MSG bazı ürün gruplarında; Mono Sodyum Glutamat, Msg, Glutamic asit, Glutamin ve Glutamat olarak da adlandırılıyor. Aynı zamanda MSG çocuk mamalarında ve ekolojik ve diyet ürünlerinde de kullanılıyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç