MPV (Mean Platelet Volume) nedir?

Mean Platelet Volume kısa adı Mpv; trombositlerin ortalama büyüklüğüdür. Trombositse; Trombositler harap olmuş damarları tıkayarak kanamayı önleyen küçük kan elemanlarıdır.

Mm3 'te 200-400 bin civarında bulunurlar. Trombosit kelimesinin anlamı; kanın içeriğinde bulunan çapı 3 mikron büyüklüğünde olan çekirdeği olmayan cisimciklerdir. Yapımı kemik iliğinde başlayan trombositler ortalama olarak 7,5 gün yaşayabilmekte birlikte kanın içeriğinde bulunan en küçük hücre özelliğindedirler.

Tormbositlerin boyutları zamanla artış göstermektedir nitekim MPV testi de bunun ölçümü için yapılmaktadır. Zaman zamanda azalma gösterebilen trombositlerin rahatsızlanması veya tedavi şekilleri gibi durumlar MPV testi doğrultusunda yapılmaktadır.

MPV değerinde artış demek trombositlerin çaplarının artmış (daha büyük) olması demektir. MPV artışı kemik iliğinin yeni trombosit sentezini artırdığını gösterir. Böylece daha büyük, genç ve daha fonksiyonel Trombositler üretilir ve MPV artmış bulunur. MPV testi genellikle Trombositopeni (trombosit azlığı) ayırıcı tanısında istenir.

MPV değeri düşüklüğü

Mpv değeri düşüklüğü kemik iliğinde trombosit üretiminde bir sorun olduğuna işaret eder. Mpv düşüklüğüyle trombosit sayısının birlikte düşük olması Aplastik Anemi açısından anlamlıdır.

Trombositler normalden küçüktür. Mpv değerinin düşüklüğü aşağıdaki durumların habercisi olabilir;

1. Wiskott/Aldrich sendromu ( X’e bağlı geçen, mikrotrombositler ve trombositopeni, egzema, tekrarlayan enfeksiyonlar, otoimmün olaylar ve malignite insidansının artışı ile seyreden bir primer immün yetersizlik sendromudur. Trombositler küçük olduğundan kanamaya meyil artmıştır.)

2. Aplastik anemi (kemik iliğinde tüm kan hücrelerinin sentezi azalır - durur.)

3. Trombositopeni/absent radii sendromu (TAR Syndrome, trombosit sayısı düşük ve kolda radius kemiği yoktur.)

4. Storage Pool hastalığı (trombositlerde granül ve fonksiyon defekti sonucu kanama riskinde artış ve kanama problemleri)

MPV değeri yüksekliği

Mpv değerinin yüksek olması, bir nedenle kemik iliğinde trombosit üretiminin hızlandığı anlamına gelir. Mpv değerinde artış demek trombositlerin çaplarının artmış ( daha büyük ) olması demektir. Mpv artışı kemik iliğinin yeni trombosit sentezini artırdığını gösterir. Böylece dahabüyük, genç ve daha fonksiyonel trombositler üretilir ve Mpv artmış bulunur.

Mpv yüksekliği aşağıdaki durumların habercisi olabilir;

• ITP (İdiyopatik trombositopenik purpura, otoimmün nedenli trombosit düşüklüğü olur.)
• Bernard/Soulier Hastalığı (Doğuştan reseptör bozukluğu var, trombositler hasarlı damard uvarına yapışamaz.)
• May/Hegglin Anomalisi (Doğuştan büyük trombositler mevcuttur.)
• Sepsislere bağlı trombositopeni
• Prostetik (metal) kalp kapakçığı varlığı
• Miyeloproliferatif hastalıklar
• Büyük kanamalar
• AML ve KML (lösemiler)
• Splenektomi (Dalağın alınması)
• Vaskülitler (Damar iltihapları)
• Megaloblastik anemi

Mpv yüksekliği koroner kalp hastalığı ve felç riskini artırır çünkü genç trombositler hem daha büyüktür hem de agregasyon (birleşme) gücü daha fazladır , böylece damarlar daha kolay tıkanabilir.

MPV değeri nasıl hesaplanır?

Günümüzde otomatik hemogram cihazlarında hesaplanır.

MPV testi ne zaman istenir?

Mpv testi genellikle trombositopeni (trombosit azlığı)'nın ayırıcı tanısında istenir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç