Mosfet nedir?

Mosfet (Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistör - Metal oksit yarı iletken alan etkili transistör) analog ve digital devrelerde sık kullanılan bir alan etkili transistördür.

Mosfetler, JFET transistörler gibi üç bacaklıdır. Bu bacaklar ; G (gate, normal transistörün base bacağı), s (source, kaynak) ve D (drain, normal transistörün kollektörü) bacaklarıdır. D ucu ile S ucunun çıkarıldığı  bögeye kanal denir. Mosfetlerde gate bacağı ile kanal bölgesi arasında silisyum nitrat ve silisyum oksit ile yalıtım yapılmıştır. Bu metal oksit tabaka çok ince olduğundan statik elektriğe karşı oldukça hassastır. Bu nedenle mosfetlerin kullanımı ve saklanmasında statik elektrik konusunda dikkatli olunmalıdır. Mosfetleri lehimlerken kullanılan havya mutlaka topraklı olmalı ve düşük güçte kullanılmalıdır.

Mosfet'in Çeşitleri

1. Deplation (Deplasyon, Azaltan Kanallı) Mosfetler

2. Enhancement (Çoğaltan Kanallı) Mosfetler

S-Mosfet Nedir?

S-Mosfet, yayın sinyalini kontrol etmek için yenilikçi yalıtım katmanları kullanan ileri bir Mosfet teknolojisidir. Bu da parazitsiz ses amplifikasyonu, daha az "ses karışması" ve daha fazla ses berraklığı anlamına gelmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç