Molibden nedir?

Bir elemandır. Tabiatta en çok «molibden parlağı» denen sülfür filizi halinde bulunur. Kurşun gibi iz bırakır. Eskiden kurşunla karıştırılarak kullanılırdı. Bugün çelik alaşımlarına katılarak çeliğe sertlik vermesi sağlanmaktadır. Simgesi «Mo», atom sayısı: 42, atom ağırlığı 96'dır.

İlk olarak İsveçli kimyager Carl Wilhelm Scheele tarafından 1778 senesinde molibdenit mineralinin sülfür minerallerinden ayrılması esnasında bulunmuştur. Sembolü Mo, atom numarası 42 ve atom ağırlığı 95,94’tür. Peryodik tabloda krom ve tungstenin de bulunduğu VI B grubundadır. Kimyasal özellikleri bu iki elementinkine benzer.

Özellikleri: Yüksek ergime noktası, yüksek hararete mukavemeti, ısıyı iyi iletmesi ve ısı ile az genleşmesi gibi üstün özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sebebiyle 1100°C üstündeki demir ve çelik sanayiinde kullanılır. Molibden 2617°C’de erir. Bu özelliği ile metaller arasında altıncı sırayı alır. 4639°C’de kaynar. Özgül ağırlığı 10,2 g/cm 3 tür. Canlı hücrelerinde eser miktarda bulunur.

Bulunuşu: Molibden yerkabuğunda tunsgten kadar bol, fakat dağınık olarak bulunur. Serbest halde bulunmaz. En çok bulunduğu mineral molibdenit (molibden disülfür, MoS 2 ) tir. Molibden’in tabiatta bulunan yedi izotopu Mo-92, Mo-94, Mo-95, Mo-96, Mo-97, Mo-98 ve Mo-100’dür. ABD’nin Kolorado eyaleti, molibden üretiminde başta gelir. Diğer üreticiler, Kanada, Rusya, Çin ve Şili’dir. Senelik üretim miktarı 90.000 tondur.

Bileşikleri: Molibden bileşikleri ekseriya oksitler halindedir. En önemli bileşikleri molibden dioksit (MoO 2 ), molibden trioksit (MoO 3 )tir. Molibden kükürtle de sülfür bileşikleri meydana getirir. Mesela molibdenit olarak bilinen molibden disülfür (MoS 2 ) en önemli molibden cevheridir. Bundan başka halojenürler tellür ve selenür bileşikleri de vardır. Bileşiklerinde 2+, 3+, 4+, 5+ ve 6+ değerliklerini alabilir. En kararlı hali 6+ değerlikli halidir.

Sözlükte "molibden" ne demek?

1. Atom numarası 42, atom ağırlığı 95,94 olan ve 617 c'ye doğru ergiyen, gümüş beyazlığında, kırılgan, türlü çeliklerin alaşımına giren element, simgesi mo.

Molibden kelimesinin ingilizcesi

n. molybdenum
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç