MMR nedir?

MMR, Measles, Mumps and Rubella'nın kısa adıdır. Türkçe kızamık, kabakulak kızamıkçık anlamına gelen MMR aşısıdır.

MMR programı, İngiltere’de 1988 yılında başladı. Bu sırada Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çocuklar, herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadan 15 yıldan uzun bir süreden beri MMR aşısı oluyorlardı. Tüm dünyada 100’ün üzerinde ülkede, 500 milyon dozdan fazla MMR aşısı yapılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü, MMR aşısıyla ilgili olarak şunu söylemektedir: “

Bu aşı, örnek oluşturacak bir güvenlik kaydına sahiptir”. Aşı Birleşik Krallık’a girmeden önce, 86.000 çocuk kızamığa yakalandı ve bunlardan 16’sı öldü. MMR aşısı sayesinde, 1992 yılından beri Birleşik Krallık’ta akut kızamık nedeniyle hiçbir çocuk ölmedi. Aşı uygulanmaya başlamadan önce, çocuklarda en fazla viral menenjite neden olan hastalık kabakulaktı.

MMR aşısı sayesinde, artık çocuklarda kabakulak hastalığı neredeyse yok olmak üzere. MMR aşısı başlatılmadan önce, kızamıkçık henüz doğmamış bebeklerde birtakım korkunç hasarlar bırakmaya devam ediyordu. MMR aşısı sayesinde, artık kızamıkçık hastalığı neredeyse yok olmak üzere. Birleşik Krallık’ta hiçbir zaman kızamık, kabakulak ve kızamıkçığa karşı ayrı ayrı aşı programları düzenlenmemiştir.

MMR ile otizm neden birlikte anılıyor?

MMR (kızamık, kabakulak, kızamıkçık) aşısıyla otizm arasında bir bağ olabileceğine dair spekülasyon, bilim adamlarının 1998 yılında bağırsak sorunları yaşayan 12 otistik çocukla ilgili bir araştırma yayınlamalarıyla birlikte başladı. Bilim adamlarının başlangıçta otizm ile MMR aşısı arasında kanıtlanmış herhangi bir bağ olmadığını açıkça ifade etmelerine karşın, halkta bunun varlığına dair bir izlenim oluştu.

Otistik spektrum bozukluğu (otizmden kaynaklanan durumlar) tanısı konan çocukların sayısı, yıllardır giderek artmaktadır. Bazı kimseler, bu durumu artışa MMR aşısının neden olduğunun bir göstergesi olarak algılamışlardır. Otistik çocuğu olan pek çok ebeveyn, çok küçük yaşlardan itibaren çocuklarında farklı bir şeyler olduğunu bilir.

Fakat bazı bebekler, otizm belirtilerini büyüdükçe geliştirmeye başlarlar. Bu otizm türüne gerileyen otizm adı verilir. Bu durumun varlığı, MMR aşısı uygulanmaya başlamadan uzun süre önce de biliniyordu. Gerileyen otizm belirtilerinin ortaya çıkması, genellikle birinci doz MMR aşısının yapıldığı döneme denk gelir. Bu nedenle, ebeveynlerin bu ikisi arasında bir ilişki bulunduğunu düşünmeleri anlaşılabilir bir durumdur.

MMR aşısı nedir?

MMR aşısı zayıflatılmış canlı kızamık, kabakulak ve kızamıkçık virüsleri içerir. Virüsler zayıflatıldığı için, yeni aşı olmuş kişilerden diğer insanlara bulaşamazlar.

Aşı nasıl ve ne zaman yapılır?

Aşı, uylukta veya üst kolda kas içine enjekte edilir. İlk aşı, çocuklara annelerinden aldıkları doğal bağışıklığın sona ermeye başladığı zaman olan birinci yaş günlerinden hemen sonra yapılır. Aşı, daha sonra üç ile beş yaş arasında yeniden uygulanır.

MMR aşısı ne kadar etkilidir?

MMR aşısı oldukça etkilidir ve karşı sayfada bulunan grafiklerden de görülebileceği gibi, uygulanmaya başladığı tarih olan 1988 yılından beri bu üç hastalığın neredeyse ortadan kalkmasını sağlamıştır. Aşının yan etkileri nelerdir? Aşıda bulunan üç farklı virüs, farklı zamanlarda etkili olur ve aşağıdaki yan etkilere neden olabilir.

Aşıdan altı ile on gün sonra, bazı çocukların ateşi yükselebilir (bu yaklaşık her on çocuktan birinde görülür). Bazı çocuklarda kızamık benzeri döküntüler ortaya çıkabilir ve aşının kızamık içeriği vücutta etkili olduğunda iştah kaybı görülebilir.

Aşı olan her 1000 çocuktan yaklaşık biri, ateş nedeniyle havale geçirebilir. Buna ‘febril konvülsiyon’ adı verilir. Bununla birlikte, bir çocuk aşı olmaz ve kızamığa yakalanırsa, havale geçirme olasılığı beş kat daha yüksek olacaktır. Aşının uygulanmaya başladığı 1988 yılından önce, sık sık kızamık, kabakulak ve kızamıkçık salgınları görülüyordu.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç