MMORPG nedir?

MMORPG (Massive Multiplayer Online Role Playing Game), Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu olarak ifade edilir. MMORPG, oyun dünyasında sıkça duyulan terimlerden bir tanesidir. Özellikle online oyunlarda çok fazla telafuz edilen ve anlamı hakkında oldukça merak uyandıran olgulardandır. MMORPG genel olarak Massively Multiplayer Online Role-Playing Game gibi uzun bir kelime birleşiminin baş harflerinden oluşturularak kullanılan bir kısaltmadır. Online oyunlar kategorisi içerisinde yer alan MMORPG 50 ve 100 arasında değişen profesyonel geliştiriciler tarafından oluşturulmaktadır. MMORPG genel tabiri ile online oynanabilir oyunların kapsayıcı adı olarak kullanılabilir. Oldukça fazla sayıda oyuncaya hitap etmekte olan MMORPG binlerce oyuncunun internet üzerinden birlikte oynayabildikleri ve fantastik hayal gücü ile yaratılmış dünyalarda rol alma oyunlarıdır.

MMORPG, MMOG'nin(Massive Multiplayer Online Game) alt türüdür. Bu oyun türleri tüm dünya üzerinde internete bağlı milyonlarca oyuncunun oyun firmaları tarafından oluşturulmuş fantastik sanal dünyalarda istedikleri bir karaktere bürünüp karşılıklı oyun oynamalarına imkan tanıyor.

Gerçek hayattaki riskleri almadan farklı karakterlerde, hep hayal ettikleri hayatı yaşayabilme şansı, hiçbir zaman ulaşılamayacak genişlikte, sanal da olsa sosyal çevreye sahip olabilmek, fantastik dünyaların çekici atmosferi, başarılı grafikler ve sesler ile birleşerek oyuncuların bu ikincil hayatlarına belki de gerçek hayattan daha fazla zaman ayırmasına neden oluyor. İşte bu yüzden MMOG oyun türü önü anılamaz bir şekilde büyüyor ve tek tür olma yolunda ilerliyor. Bugün ister yarış oyunları olsun ister de futbol ya da strateji ve FPS, hepsinin içinde internet üzerinden rakiplerle oynamak için seçenekler bulunuyor.

Bazı MMORPG oyunları

Star wars galaxies, Anarchy online, Dungeons & dragons online, Earth and beyond, horizions, Middle earth, Project entropia, Sims online, Warcraft 3.

Tarihçesi

MMORPG terimi Richard Garriott tarafından icat edildi, kendisi Ultima Online'nin kurucusudur. (1997). Bu ve bununla ilgili türetilen önceki oyunlara genellikle graphical MUDs ismi veriliyordu. MMORPG tarihi doğrudan MUD genre ‘ye dayanmaktadır. Bu bağlantı sayesinde, MMORPG oyun kökleri sayesinde erkenden Mazewar (1974) ve MUD1 (1978) gibi çok oyuncuya ulaşmıştır. İlk tam grafiksel çoklu kullanıcı RPG, Neverwinter Nights 1991 yılında oldu America Online tarafından oluşturuldu ve kendisi AOL Başkanı Steve Case tarafından savunuldu.

Diğer ilk tescillenmiş grafik Online RPG'lerden üçü şunlardır: The Sierra Network : The Shadow of Yserbius (1992), The Fates of Twinion(1993), ve The Ruins of Cawdor (1995). NSFNET kısıtlamaları kaldırılması ise oyun geliştiricileri için Internet açılması gibi bir dönüm noktası oldu (1995), kısıtlamalar kaldırıldı, gerçek anlamda ilk "kitlesel kapsamlı” izin oyun geliştiricileri için Internetin açılması oldu. Son olarak, bugünkü gibi MMORPG 1996’da kapsamlı ve first-person 3D grafikler sunan hem de yenilikçi özellikleriyle Meridian 59 ve neredeyse aynı anda görünen The Realm Online ile başladı, MMORPG oyunlar artık konsollarda ve yeni özel ayarlara sahip.

Oyuncular yüksek kalitelerle oyunların keyfini daha çok çıkarıyor. MMORPG için mevcut piyasada Blizzard Entertainment’ın World of Warcraft oyunu MMORPG oyunlarda büyük bir yere sahip ve bununla birlikte Final Fantasy XI ve Guild Wars 2 gibi oyunlara sadece giriş ücreti olarak bir kere satın alınıyor. Bunun gibi oyunlar Güney Kore’de daha yaygın. Bunlardan birkaçı MapleStory, Rohan: Blood Feud, ve Atlantica Online. Ayrıca, bazı bedava oyunlarda var, RuneScape & Tibia, fakat bu oyunlarda daha yüksek özellikler için satışlar yapılıyor. Guild Wars bir istisnadır. Oyun için sadece ilk başta ödenme alındığından diğer oyunlarla rekabet içinde değildir.

Zararları

Günümüzde çok sık rastlanan problemlerden birisi oyun bağımlılığıdır. Bazı MMORPG türü oyunlar, oyuncuları bağımlı yapabilmekteler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç