MMHG nedir?

MMHG (milimetre cıva), diğer adı "torr" olan ve Uluslararası Birimler Sistemi'ne (Système International d'Unités, SI) uymayan bir basınç birimidir.

Fiziksel Atmosfer [ Atm ]: Deniz seviyesinde 0 °C sıcaklıktaki atmosferik hava basıncı 760 mmHg olarak ölçülmüş ve bu büyüklüğe bir fiziksel atmosfer denmiştir. 1 Atm = 760 mmHg = 760 Torr.

Kan basıncı ölçümü "mmHg" (milimeters of mercury) ile ifade edilir. Vücudumuzda kan dolaşımının sağlanması için basınca gereksinim vardır; bu basınç kalbimizin kasılmasıyla oluşur.

Kalbimiz kasıldığında her defasında atardamarlar içine belirli bir miktarda kan pompalar. Atardamarlar içinde kalp kasıldığında oluşan kan basıncına “büyük tansiyon” (sistolik tansiyon), gevşediği sıradaki basınca da “küçük tansiyon” (diyastolik tansiyon) denir.

Kan basıncı ölçü birimi “milimetre civa” (mmHg) dır. (örneğin 120 / 80 mmHg gibi). Halk arasında santimetre civa olarak da söylenmektedir (örneğin 12/8 cmHg gibi).Normal kan basıncı 120 / 80 mmHg ve altındadır.

Daha önce "normal" kabul edilen kan basıncı değerlerinin bile kalp ve damar sağlığı için riskli olduğu son yıllarda anlaşılmıştır. Bu nedenle kan basıncının normal değerleri yeniden tanımlanmıştır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç