MMC nedir?

MMC, Multi Media Card kısaltılmış halidir. SanDisk tarafından geliştirilmiş bir depolama aygıtıdır. Multi Media Card'lar SD kartlar ile boyutsal anşamda uyumludurlar. Bu nedenle SD kartlar için uyarlanmış cihazlarda da problemsiz çalışırlar. Multi Medya Card, bilgisayarın multimedia dosyalarını okumasını ve çalış?tırmasını sağ?larlar (sesler, grafikler,vb.). Bunun dışında bilgisayar, fotoğraf makinası ve akıllı telefonlar gibi bir çok aygıtta harici olarak kullanılan kartlardır.

Multimedia kartlar ebat olarak SD kart lar ile uyumludurlar. Genellikle SD hafıza kartı için uyarlanmış aygıtlar ile problemsiz çalışırlar. Tam tersi ise genellikle mümkün değildir, zira SD-Kartlar daha kalındırlar. SD kartlar günümüzde MMC kartların yerini almış olmasına rağmen, 2004 yılındaMMCA (Multimedia Card Association) tarafından, yeni bir standart olan MMC 4.0 kullanıma sunulmuştur. Bu standart 4 veya 8 bitlik daha yüksek veriyolu genişliği ve dolayısı ile daha yüksek bir okuma ve yazma hızı (ideal durumda 52Mbyte/s) sunmaktadır.

MMC ve SD farkı nedir?

MMC'ler ağırlıklı olarak PDA'lar, telefonlar ve bazı dijital fotoğraf makinalarında halen destekleniyor. En son ulaşılan kapasite 4 GB. Daha yüksek kapasitelere çıkılması mümkün ama buna gerek görülmüyor. Zira MMC ile aynı boyutlarda olan Secure Digital (SD) kartlar, MMC kartların yerini almıştır. MMC ve SD kartlar yüzeysel olarak aynı boyuttalar ve cihazınız eğer SD kart detekliyorsa, buna MMC kartları da takabilirsiniz. Yani bir uyumluluk söz konusu fakat sadece MMC destekli bir aygıta SD kart takamazsınız. SD kartlar, MMC kartlardan daha kalın olduğundan böyle bir uyumsuzluk oluyor.

Kalın olma sebebi ise farklı kontrolcü ve yapısal iç değişikliklerin olmasıdır. SD kartlar, yine Sandisk başta olmak üzere Matsushita (Panasonic) ve Toshiba tarafından geliştirildi. Geliştirilmiş kopya koruma sistemi vaad ediyor. Bu kopya koruma sistemi, yazma koruması ile karıştırılmamlı.

mmc

Buradaki koruma sistemi telif haklarıyla ilgili. Örneğin, telif haklı bir müzik dosyasını sadece kendi bilgisayarınızda kopyalabilirsiniz. Bir tür şifreleme tekniği getiriliyor. SD kartların okuma hızları kapasiteleri ile doğru orantılı olarak artmaktadır.

Microsoft yönetim konsolu (MMC) nedir?

Microsoft yönetim konsolu'nda (MMC), Microsoft ve diğer yazılım sağlayıcıları tarafından üretilmiş olan yönetim araçları bulunur ve görüntülenir. Bu araçlara ek bileşen adı verilir ve donanımları, yazılımları ve Windows'un bileşenlerini yönetmek için kullanılırlar. Denetim masası'ndaki yönetimsel araçlar klasöründe yer alan araçlardan bazıları (örneğin, Bilgisayar Yönetimi) MMC ek bileşenidir.

Dış bağlantılar

www.mmc.com

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç