MLM nedir?

MLM, Multi Level Marketing kelimelerinin kısaltmasıdır. Çok katlı pazarlama olarak Türkçeye çevrilmektedir. Çok katlı pazarlama; distribütörler, temsilciler veya dnaışmanlar iki farklı faaliyeti sonucunda kazanç elde edebildikleri bir doğrudan satış türüdür.

Bunlardan birincisi, kişisel olarak yaptıkları parakende satışlardan kazanç; %25 ila %50 arasında değişen kar oranları diğeri de, firmaların uyguladıkları plana göre, temsilcilerine gruplarına bağladıkları kişilerin ve sonra da bu kişilerin üye yaptığı kişilerin yapmış olduğu satışlarından doğan kazanç %20 ila %43 arasında değişmektedir.

Bu nedenle çok katlı pazarlama kişiye kendi bağımsız işini kurma ve geliştirme fırsatını sunan imkandır.

Neden Multi Level Marketing?

Global krizler son dönemde büyük şirketlerin öngörülerini büyük ölçüde değiştirdi. Gözlemler multi level marketing sistemlerin, global ve ülkesel krizlerden zarar görmeden planlanan hedeflere rahatlıkla ulaşıldığını gösterdi.

Ayrıca multi level marketing(çok katlı pazarlama) sistem türüne bağlı olarak klasik sistemin eksik noktalarının kapatıldığı fark edildi.

MLM neler sağlar?

Çok katlı pazarlama sistemini seçmiş bir firmanın ekibine kayıtlı olan bir kişinin elde ettiği ilk avantaj, kendisinin ve ailesinin ihtiyacı olan ürünleri tüketici fiyatı yerine temsilci fiyatından, toptan fiyat üzerinden alabilmesidir. Bu, firmadan firmaya değişmekle birlikte, genellikle % 25 ile % 50 arasında indirimli bir alış veriş olanağı demektir.

Bu yarar, bir tüketici olarak elde edilen yarardır ve geniş bir ürün yelpazesine sahip olup bir ailenin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilen bir firmanın ekibinde bulunan çok katlı pazarlamacılar için asla küçümsenmeyecek bir avantajdır. İkinci avantaj, satış yaptıkça gelir hanesine yazılacak olan satış karıdır.

Bu kazanç, özellikle faaliyete yeni başlandığı, henüz ekibin oluşmadığı ilk aylarda gelirin önemli bir bölümünü oluşturur. Çok katlı pazarlamada kapı kapı dolaşarak satış yapılması beklenmediği gibi, hatta çoğu zaman teşvik de edilmediği için, çok katlı pazarlamacı satışlarını yakın çevresinde yoğunlaştırır; kolay satış gerçekleştirip yüksek kazanç elde eder.

Üçüncü ve aslında en önemli yarar ise ekip oluşturması sonucunda, firmanın teşvik planına ve ekibin performansına göre elde edilecek olan primlerdir. Çok katlı pazarlama sisteminin motoru, itici gücü, bu bonuslar ve primlerdir. Takım kurarak kazanılan iskonto ve primler, çok katlı pazarlama sisteminin uygulandığı tüm ülkelerde gerçek zenginler yaratmıştır.

Multi Level Marketing nasıl çalışır?

Multi Level Marketing sistemleri çalışma yöntemi bakımından klasik pazarlama sistemleriyle aynıdır. Her iki sistemde de takım üyesi veya distribüteri olduğunuz firmayla iki şekilde çalışabilirsiniz.

Multi Level Marketing’lerin bundan farkı çok katlı pazarlama şirketlerinin distribütörlük dağıtma hakkı talebinde bulunan herkese birer ana dağıtıcı gözüyle bakmasıdır.

Bu avantaj sayesinde multi level marketing şirketlerle iş ortaklığı yapan bireyler standartların çok üzerinde kazanç elde etmektedirler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç