MLKP nedir?

MLKP (Marksist Leninist Komünist Parti), 1994'ün Eylül ayında kurulmuştur. Kuruluş kongresi belgeleri, onun teorik, siyasal ve örgütsel temellerini oluşturur. Birlik devrimi olarak ifade edilen bu tarihi gelişme, 'komünistlerin birliği' düşüncesine sahip parti önceli örgütlerin, '89'dan itibaren örgütler içinde ve örgütler arasında yürüttükleri bir mücadelenin ürünüdür.

MLKP kendini 1920 tarihinde Baküde kurulan TKP'nin mirasçısı olarak görmektedir. MLKP örgütü daha sonra yaptığı propagandalarla, sol örgütler arasında amacı aynı olmasına rağmen bu güne kadar birleşmenin olamamasını eleştirmiştir. Kendisini ilk birleşmeyi gerçekleştiren bir örgüt olarak kendini farklı bir konumda tanımlamıştır.

1994’ün Eylül ayında “Garbis Altınoğlu” liderliğinde, Türkiye Komünist Partisi/ Marksist Leninist-Hareketi (TKP/ML-H) ve Türkiye Komünist İşçi Hareketi Partisi (TKİH) örgütlerinin birleşimiyle Marksist Leninist Komünist Partisi/Kuruluş (MKLP/K) adı altında kurulmuştur. Bir yıl süreyle faaliyetlerini bu ad altında sürdüren örgüt, Eylül 1995’te düzenlediği parti konferansında TKP/ML-Yeniden İnşa Örgütü ile birleşerek, faaliyetlerine Marksist Leninist (MLKP) adıyla devam etmiştir.

TDKİH (Türkiye Devrimci Komünist İşçi Hareketi) Türkiye Devrimci Komünist İşçi Hareketi (TDKİH) örgütü bir yıl önce TKİH ile birleştiğinden MLKP dört komünist örgütün bir araya gelmesiyle oluşmuştur. MLKP kendini 1920 tarihinde Azerbaycan Bakü’de kurulan TKP (Türkiye Komünist Partisi)'nin mirasçısı olarak görmektedir. Mustafa Suphi’nin kurduğu TKP’nin zamanla Şefik Hüsnü Değmer elinde Marksizm- Leninizm’den uzaklaştığı ve 1974 yılına kadar TKP’nin bu çizgisini koruduğu görüşü örgütçe kabul görmektedir.

MLKP örgütü daha sonra yaptığı propagandalarla, sol örgütler arasında amacın aynı olmasına rağmen bugüne kadar birleşmenin olmaması ve ortalıkta çok sayıda örgütün bulunmasını eleştirmiş ve kendisini ilk birleşmeyi gerçekleştiren örgüt olarak farklı bir konumda görmüştür. Örgütün bu konudaki açıklamaları şöyledir: Parti önceli "Komünizm gruplar, özgün bir birlik çalışması yöntemi ve planı geliştirdiler.

mlkp

Birlik mücadelesinin bu deneyimi, gerek tek tek ülkelerde komünist grup ve güçlerin birliği, gerekse de uluslar arası komünist hareketin birliği bakımından önemli bir deneyimdir. MLKP, politik mücadelesinin ana çizgilerini kendi içinde zamanla geliştirmiştir. Politik taktik ve sloganlar, öncü müdahale, politik refleks, kapsayıcılık ve birleştiricilik, etkin siyasal kampanyalar, dışa dönük politika, bütün mücadele araç ve biçimlerinin değerlendirilmesi, bu ana çizgilerin bazılarıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç