Miyop nedir?

5 metreden daha uzağı yeteri kadar görememeye miyopluk denir. Nedeni, göz kaslarının yorulmuş ve kuvvetlerini kaybetmiş olmasıdır. İrsi olanları da vardır.

Miyopi gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü ama uzaktaki cisimleri net olarak göremediği bir durumdur. Miyopi kelimesi Latince “kapalı göz” kelimesinden gelir çünkü miyop kişiler uzağı daha iyi görmek için gözlerini kısarlar.

Miyopi sıklıkla kalıtımsaldır ve 8-12 yaşlarında çocuklarda ortaya çıkar. Gençlik yıllarında vücut büyüdükçe miyopi de artar ve erişkin yaşta belli bir seviyede kalır. Miyopiyi etkileyen en önemli faktör kalıtım yani ailede miyop bulunmasıdır.Aşırı okuma, gözleri az ışıkta kullanma ya da beslenme yetersizliği miyopiye sebep olabilir.

miyop

Miyopinin sebebi genellikle gözün oval oluşudur ve göz merceğinin uzaktaki cisimlerden gelen ışınları retina üzerinde odaklaştırmaya yetecek derecede şeklini değiştirmesi imkansızdır. Nadiren miyopinin sebebi korneanın şeklinde bir değişiklik ya da göz merceğinin şeklinde bir değişikliktir.

Hemen hemen bütün miyoplarda vücudun büyümesiyle artan basit miyopi vardır. Miyopi artsa bile bu normal büyümenin sonucudur.Ergenlik çağında çocuğun vücudu büyüdükçe gözün uzunluğu da değişir ve 6 ayda bir yeni gözlük gerekebilir.Bu tıpkı büyüyen ayaklara uygun büyük ayakkabı almaya benzer.Miyopi bir kaç yıl hızla ilerler,daha sonra çok az değişir.Yirmi yaşlarında meydana gelen erişkin tipi miyopi de vardır ama genellikle 20-40 yaş arasında çok az değişiklik olur.

Miyop hastalığının 3 değişik görülme şekli vardır:

1. Uzunluk miyopisi; miyop hastalığının en sık görülme şeklidir. Gözün kırıcılık gücünde bir problem yoktur, fakat gözün ön-arka uzunluğu normalden fazla olduğu için gelen ışınlar retinanın önünde odaklanmasından kaynaklı bir görme bozukluğudur.

2. Eğim miyopisi; göz çapının boyutunda herhangi bir problem yoktur, fakat korneada veya lens eğiminde artış olmasından kaynaklı gelen ışınlar fazla kırılarak retina önünde odaklanmayı sağlamaktadır.

3. Kırıcılık miyopisi; bu miyopi türü yaşın artmasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. Yaşlılıkla birlikte bazen göz merceğinde sertleşme meydana gelmektedir. Bu da göz merceğinin kırıcılığını arttırabilmektedir. Böylece görüntü yine retina önünde odaklanacak ve uzak cisimler yine net bir şekilde görülemeyecektir.

Miyop nasıl tedavi edilir?

Göz kusurlarının düzeltilmesinde en başta gelen yöntemlerden biri olan gözlük ve kontakt lenslerin ardından, çeşitli lazer tedavileri de gözlüklerle görebildiğiniz kadarını gözlüksüz görmenizi amaçlayan bir yöntemdir. Lazer teknolojisi göz hastalıkları tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Halk arasında sıklıkla ‘’lazerle gözlükten kurtulma’’ ameliyatı veya ‘’göz çizdirme’’ olarak bilinen operasyonlar excimer lazer kullanılarak yapılan lazer göz tedavileridir. Excimer lazer ile görme bozuklukları düzeltilmesinde PRK ya da LASİK tekniği uygulanır.

Hastanemizde de başarıyla uygulananan lazer yöntemi gerekli muayene ve ileri tetkikler sonucunda gözün uygunluğu tespit edildikten sonra kişiye uygun lazer tedavi şekli belirlenir.

Sözlükte "miyop" ne demek?

1. Nesnelerin görüntüleri ağtabakanın ön tarafında kaldığı için, uzağı iyi göremeyen (göz).
2. Gözleri böyle olan (kimse).

Cümle içinde kullanımı

Saffet... miyop gözlerininin en sevimli gülümseyişiyle yanımıza geldi.
- H. E. Adıvar

Miyop kelimesinin ingilizcesi

adj. shortsighted, myopic, nearsighted
n. myope
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç