Miyom nedir?

Miyomlar, rahimden kaynaklanan ve Kanser  olmayan iyi huylu tümörlerdir. Rahim bir kas kütlesidir ve bu kas dokusundan çıkan tümörlere miyom adını vermekteyiz. Rahimde bu kas kütlesi doğum esnasında kasılıp, çocuğu rahimden dışarı atmak için gereklidir.

Kimlerde miyom vardır?

Miyomlar kadın hastalıklarının en sık olanlarından biridir. Tahminlere göre bütün kadınların yüzde 20' sinde ve 35 yaş üstü kadınların yüzde 40' ında miyom bulunmaktadır. Bunların büyük çoğunluğunda hastanın hiçbir şikayeti yoktur ve sadece elle muayenede veya ultrason muayenesinde ortaya çıkarlar.

Miyomlar nasıl karşımıza çıkar?

Miyomlar rahimden çıktıkları zaman ya rahmin dışına doğru büyürler veya rahim duvarının içinde kalırlar ya da rahmin içine doğru büyürler. Bu miyom tiplerinden rahmin dışına doğru büyüyeni genellikle pek şikayet vermez ancak çok büyük oldukları zaman anlaşılabilirler. Rahmin içine doğru büyüyenler ise çok küçükken dahi adet kanama düzensizlikleri yaratarak hastayı uyarırlar. Rahim duvarı içinde kalanlar ise adet esnasında şiddetli ağrılara yol açabilirler.

Sözlükte "miyom" ne demek?

1. Kas dokularında ortaya çıkan, çoğunlukla kadınların dölyatağında oluşan ur.

Miyom kelimesinin ingilizcesi

myoma
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç