Misk domuzu

Aslında domuz olmayan, fakat domuza benzeyen bir hayvandır. «Yakalı Pekarİ» diye de anılır. Birleşik Amerika'nın güneyi ile Patangonya arasındaki bölgede yaşar. Kır renkte kalın, kaba ve fırça kılı gibi tüylerle kaplıdır. 50 santim yüksekliğinde, 90 sm. boyunda ve 25 kilo ağırlığındadır.

akalı pekari (Pecari tajacu) pekarigillerden (Tayassuidae) Kuzey Amerika'nın güneydoğusundan Orta ve Güney Amerika'ya kadar olan bölgede, üç pekari türü içinde en yaygın olan pekari türüdür. Yakalı pekariler gündüzleri etkindir ve genellikle 6-9 bireyden oluşan ama 20'ye kadar sayısı artabilen gruplar halinde yaşarlar. Kökler, otlar, meyveler, omurgasızlar ve küçük omurgalılarla beslenirler. Geceleri eski ağaç köklerinde saklanarak uyurlar.

Yalnız Dicotyles tajacu (yakalı pekari) ve Tayassu pecari olmak üzere iki türü vardır. Pekari domuza benzer. Yakalı pekari kalın gövdeli, ince bacaklı, koca kafalı ve sivri burunludur. Sırtında, kötü koku salan bir salgıbezi bulunur. Ormanda sürü halinde yaşar. Sağlam köpekdişleriyle kendini yırtıcılardan korur. Yumru kök, meyve ve öteki bitkisel besinlerle geçinir. Çıngıraklıyılan ve küçük hayvanları avlar. Ürkek olduğundan insana saldırmaz. Derisi eldiven yapımında kullanılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç