Mine nedir?

Cam ve benzeri eşyayı süslemekte kullanılan bir maddedir. Cam hamuruna çeşitli maden oksitlerinin karıştırılmasıyla elde edilir. Minelerin bayağı çanak çömlek üzerine sıvanan cinsine «sır» denir. Minenin «Gömme mine», «Kabartma mine», «Bölmeli mine», «Sıvama mine» gibi çeşitleri vardır. Minecilik çok eski tarihi olan bir sanattır. Eski Çin'de, Türkistan'da ve Bizans'ta mine yapılıyordu. Daha sonraları minecilik Avrupa'ya yayıldı. 17. yüzyılda mine üzerine boya ile resim yapma usulü de icat edildi.

Mine çiçeği

Kırlarda kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Mavi, alacalı, ya da menekşe renginde başak biçiminde küçük çiçekler açar. Karşılıklı, oymalı yapraklan vardır, sapı dörtköşedir. Mineçiçeğinln 80 kadar çeşidi vardır. Birçok çeşitleri süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilir. Mineçiçeğigiller familyasındandır. Minenin normal rengi açık sarıdan grimsi beyaza kadar çeşitlilik gösterir.

Diş minesi

iş minesi (Latince: Substantia adamantinea, İngilizce: Enamel) vücudun en sert ve en yoğun mineralleşmiş maddesidir, ve dentin, sement ve pulpa ile beraber dişi oluşturan dört ana dokudan biridir. Normal olarak dişin görünür dental kısmıdır ve ve mutlaka alttan dentin ile desteklenmelidir.Minenin yüzde doksanaltısı mineralden geri kalanı ise su ve organik maddeden oluşur.

Minenin altında dentin bulunmayan dişin uç kısımlarında renk bazen hafif bir mavi tona dönebilir. Mine yarısaydam olduğu için, dentinin rengi ve mine altındaki herhangi bir dolgu maddesi bir dişin fiziksel görünümünü güçlü bir şekilde etkiler. Mine dişin yüzeyinde farklı kalınlıklarda bulunur ve en kalın olarak tüberkül denilen tepe çıkıntılarında 2.5 mm; en ince olarak ise klinik açıdan mine-sement sınırında bulunur.

Diş minesi, Mohs sertlik skalası açısından 5 ile değerlendirildiğinden insan vücundaki en sert maddedir.Dentin, 3-4 sertlik derecesi ile, daha az mineralize ve daha az kırılgan olarak, mineyi desteklemektedir ve sağlamlık için gereklidir. Dentin ve kemiğin tersine, mine kollajen içermez. Bunun yerine amelogenin ve enomelin adında iki benzersiz protein içermektedir. Bu proteinlerin işlevleri tamamen anlaşılmamış olsa da, bunların, diğer işlevlerinin yanı sıra, bir iskelet desteği gibi işlev görerek minenin gelişimine yardım ettikleri düşünülmektedir.

Sözlükte "mine" ne demek?

1. Metal eşya üzerine vurulan renkli cam katmanı; ince ve parlak nakış.
2. Saat kadranı.
3. Dişlerin taç kısmını kaplayan beyaz ve sert doku.

Mine kelimesinin ingilizcesi

n. excavation in the earth for the purpose of digging out certain substances (i.e. precious stones, minerals, coal, etc.), diggings; treasure, abundant source; explosive planted in the earth that is detonated by touch or remote control
v. extract certain substances (minerals, precious stones, etc.) from the ground, dig out; make tunnels, burrow; plant explosive mines in the ground; search and make use of an abundant source of information; undermine, attack underhandedly
pron. belonging to me
Köken: Farsça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç