Mihrimah sultan camii nedir?

Kanuni Sultan Süleyman Hanın kızı Mihrimah Sultan tarafından yaptırılan iki cami. Üsküdar iskele meydanı ile Edirnekapı’da, mimar Sinan tarafından yapılan bu iki cami, aynı isimle anılırlar.

Üsküdar Mihrimah Sultan Camii, külliye halinde olup; cami, medrese, imaret, tabhane, sıbyan mektebi, kervansaray ve çeşmeden meydana gelir. Bu geniş külliyeden zamanımıza cami, medrese ve sıbyan mektebi ulaşmıştır. Sıbyan mektebi bugün Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Çocuk Kütüphanesi olarak kullanılmaktadır. Medrese, Sağlık Merkezi olarak kullanıldığından iç mimarisinde pekçok değişiklik yapılmıştır. Hücrelerin biri dışında diğerleri, asıl biçimlerini kaybetmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan, 1548’de bitirilen bu camiyi Mimar Sinan’a yaptırttı. İnşaata hangi tarihte başlanıldığı kesin olarak belli değildir. cami 27,30 X 21,80 metrelik bir sahaya oturtulmuştur. Yapının kanatları ve mihrap tarafı yarım kubbelerle beslenmiştir. Çapı 11,40 m, merkezi 24,20 m yüksekliğinde olan ana kubbe, dört kollu ayaklara binen sivri kemerlere oturur. kıble duvarının köşelerinde küçük kubbeler vardır.

Son cemaat yerinin iç revakı yüksek ve beş kubbelidir. Bunun denize bakan tarafında güzel bir şadırvan bulunmaktadır. Mihrimah Sultan Camiinin kuzey köşelerine konmuş tek şerefeli iki minaresi vardır. Bunların her ikisinin kapısı son cemaat yerine açılır. Caminin batı duvarı üzerine, 1759 tarihinde konulan güneş saati oldukça ilgi çekicidir.

Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii de, Mihrimah Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Yanında çeşme, medrese ve hamamı da olup, külliye halindedir. Cami, şehrin en yüksek yerlerinden biri olan Edirnekapı’da 1562-1565 yılları arasında yapıldı. Kubbe yüksekliği 37 m olup, minaresi tektir. 1714 ve 1894 yıllarındaki depremlerde büyük zarar gören külliye, sonradan tamir edilmiştir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç