Mide kanseri nedir?

Kanser; Vücuttaki dokulardan birine ait bir veya birkaç hücrenin normal özelliklerinin dışında bir değişim göstermesi ve kontrolsüz çoğalması ile meydana gelen ve genellikle tümör (kitle) meydana gelmesine sebep olan, çağımızın en önemli hastalıklarından biridir.

Mide; Sindirim sisteminin, yemek borusu ile onikiparmak barsağı arasında kalan ve bir çaydanlığı andıran bölümüne verilen isimdir.

Mide kanseri; Midenin ve bölümlerinin normal özelliklerinin dışında bir değişim göstermesi durumunda meydana gelen hastalıktır.

Kanserin tedavi edildikten belli bir süre sonra tekrar ortaya çıkması haline kanserin nüks etmesi denir. Diğer kanserler gibi mide kanseride nüksedebilir.

Mide kanseri riskini artıran faktörler

1. Yaş

2. Cinsiyet

3. Irk

4. Diyet

5. Sigara

Mide kanseri belirtileri

1. Hastaların yarısında elle muayenede bir kitle hissedilir.

2. Mide bölgesinde ağrı ve midenin ağırlaştığı hissi,

3. İştahsızlık ve bunun sonucunda kilo kaybı görülmesi,

4. Yemekten sonra rahatsızlık hissi ve mide şişliği,

5. Bulantı, kusma,

6. Mide kanseri olan kişilerin büyük bir kısmında kansızlık da görülür.

7. Yorgunluk,

8. Mide ya da bağırsakta kanama olması.

Mide kanserinin evreleri

Evre 0: Kanser midenin sadece iç tabakasında bulunur.

Evre 1: Tümör sadece submukoza tabakasına kadar yayılmıştır. Kanser hücreleri 6’ya kadar lenf bezinde bulunabilir. Tümör kas tabakası veya subserozaya yayılmıştır. Kanser hücreleri lenf bezlerine veya diğer organlara yayılmamıştır.

Evre 2: Tümör sadece submukozadadır. Kanser hücreleri 7-15 lenf bezine yayılmıştır. Tümör kas tabakası veya subserozaya yayılmıştır. Kanser hücreleri 1-6 lenf bezine yayılmıştır. Tümör midenin dış tabakasını delip geçmiştir. Kanser hücreleri lenf bezlerine veya diğer organlara yayılmamıştır.

Evre 3: Tümör kas tabakası veya subserozaya yayılmıştır. Kanser hücreleri 7-15 lenf bezinde bulunmaktadır. Tümör midenin dış tabakasını delip geçmiştir. Kanser hücreleri 1-15 lenf bezine yayılmıştır. Tümör karaciğer veya dalak gibi yakınındaki organlara sıçramıştır. Kanser hücreleri lenf bezlerine veya uzak organlara yayılmamıştır.

Evre 4: Kanser hücreleri 15’den fazla lenf bezine yayılmıştır. Tümör çevre organlara ve en az 1 lenf bezine yayılmıştır. Kanser hücreleri uzak organlara yayılmıştır.

Mide kanserin nedenleri

1. Aşırı tuz tüketimi,

2. Sebze ve meyve alımının yetersizliği,

3.  Yanmış ya da yeterince pişmemiş kırmızı et tüketimi,

4. Sigara içmek,

5. %30 oranında Helikobakter pilori enfeksiyonu,

6. Aşırı kilolu olmak,

7. Ailede görülmüş olması.

Mide kanserinden korunma yolları

1. Erken tanı konması çok önemlidir.

2. Sigara ve alkol bırakılmalıdır.

3. Sıcak ve soğuk içecekler, yapay yiyecekler mide kanserine yol açabilir.

4. Hayvansal yağ kullanımı azaltılmalıdır.

5. Düzenli egzersiz yapılmalıdır.

6. Şehir hayatının sebep olduğu yorgunluk, kansere neden olabilir. dinlenmek şarttır. Sessiz yerler tercih edilebilir.

Mide kanserini önleme etkisine sahip besinler

1. Brokoli

2. Sarımsak

3. Havuç

4. Salatalık

5. Pancar suyu

6. Lahana

7. Kereviz suyu

8. Patates suyu

Mide kanseri teşhisi

En kesin tanı yöntemi endoskopidir. Ucunda kamera olan bir boruyla mideye girilmesinden sonra, gözlemlenen ur oluşumuna biyopsi uygulanır. Kesin tanı konması için biyopsi kaçınılmazdır. Baryumlu mide grafisiyle tümörler görülebilir ancak kesin tanı koymak için yeterli değildir. Evrelendirme TNM sınıflaması kullanılmaktadır.

Mide kanseri tedavisinde uygulanan yöntemler

1. Ameliyat

2. Radyoterapi (ışın tedavisi)

3. Kemoterapi (ilaç tedavisi)

4. Ozon Tedavisi

5. Isı (Hipertermi) Tedavisi

Mide kanserinde radyasyon tedavisi

Radyasyon tedavisi, tümörü küçültmek veya kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan X ray gibi yüksek enerji ışınlardır.

Radyasyon tedavisinin yan etkileri

1. Tedavi edilen bölgede ciltte koyulaşma,

2. Bulantı ve kusma,

3. İshal,

4. Halsizlik (dinlendikten sonra bile yorgun hissetme),

5. Düşük kan sayımı,

Mide kanserinde kemoterapi tedavisi

Kemoterapi (kemo), kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanımıdır. İlaçlar genellikle ya damardan ya da ağızdan hap olarak verilir. Kan dolaşımına karışan ilaç, tüm vücudu dolaşır. Kemo, kanserin başladığı yerden uzağa yayıldığında fayda sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Mide kanserinde ozon tedavisi

Ozon tedavisinin dünyada ve ülkemizde kullanımı giderek artmaktadır. Gözlenebilir yan etkisinin az olması, kolay uygulanabilirliği, ciddi bir bilgi birikimi ve tecrübeye ihtiyaç duyulmaması, yararını tanımlayan teorisindeki cazibe, uygulayıcıların maddi tatmini ve yasal boşluk, bu alanı her geçen gün daha da popüler kılacaktır.

Mide kanserinde ısı (hipertermi) tedavisi

Tüm Vücut Hipertermi Tedavisi ve Bölgesel Hipertermi özel geliştirilen cihazlar yöntemi ile hastaların vücut ısılarını veya tümörlü bölgenin/tümörün ısısını arttırmayı hedeflemektedir. Kombine kullanımda eş zamanlı uygulanan kemoterapi etkinliğini arttırdığını gösterir çalışmalar vardır. Mide kanserinde hipertermi yüksek riskli hastalarda uygulanmaktadır. Cerrahi sonrası karın içine kemoterapi özel cihazlar ile ısıtılarak uygulanmaktadır. Uygulama güçlüğü ve yan etki fazlalığı nedeniyle sıklıkla tercih edilmemektedir.

Dış bağlantılar

Kanser nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç