MHL nedir?

MHL, (Mobile High Definition Link) yada Mobil Yüksek Tanımlı Bağlantı, anlamına gelir, bir telefonu veya tableti mini USB yuvasından, A Tipi HDMI kablosu kullanarak TV’deki MHL destekli HDMI yuvasına bağlanması sonucu kurulan iletişimin adıdır. Genelde yüksek seviyeli telefonların üzerinde bulunan mini HDMI çıkışları maliyetli olduğundan üreticiler böyle bir çözüm üretmişlerdir.

MHL temelde uyumlu cep telefonunuzu HDMI üzerinden televizyona bağlamamızı sağlıyor bütün telefonlarda standart hale gelen mikro usb üzerinden şarj özelliğini hepimiz biliyoruz ancak bazı telefonlarda 2. bir port olarak mini HDMI çıkışları mecut oyun oynarken yada film seyrederken telefonu televizyona bağlamak güzel bir şey ama üreticiler açısında bu extra maliyet ve tasarımda extra yük demek.

Bu noktada MHL devreye giriyor eğer telefonun desteği varsa bir Tek kablo ile telefonun mikro usb çıkışını MHL adaptörüne bağladığınızda aynı anda telefonun pilini doldurabildiğiniz gibi görüntü ve sesi de ekrana aktarabiliyorsunuz destekleyen bazı tv modellerinde kumanda üzerinden telefona kumanda edebiliyorsunuz oynatma durdurma v.s gibi.

MHL ile neler yapılabilir?

1. Yüksek çözünürlüklü görüntü aktarımı.
2. Ses aktarımı.
3. Bağlı cihazın şarj edilebilmesi.
4. Destekleyen TV modellerinde TV kumandasını kullanarak telefondan oynatılan videoyu durdurabilme, oynatabilme vs. imkanı.

Ayrıca eğer oyun oynayacaksanız, telefonunuzda veya tabletinizde bulunan jiroskop’u destekleyen oyunlarda elinizdeki alet bir anda bir oyun kumandası fonksiyonu kazanır. Film seyredecek ya da fotoğraf gösterecekseniz, çok daha büyük bir ekrana kavuşursunuz. Bazı telefonlar 5 bazıları 11 pinlik MHL kablolarını destekleyebilir. Bu yüzden kablo almadan önce telefonunuzu kontrol etmenizde fayda vardır. Bazı telefonlar 720p destekli televizyonlarda çalışmayabilir, 1080p destekleyebilir. MHL’in çalışması için bazı telefonlar telefonun şarj kablosunun takılı olmasını şart koşabilir.

mhl

3.Nesil MHL standardı, gelişen yeni akıllı telefonların gücüne ayak uyduracak bir bağlantı olacak. 10 W gücünde şarj kapasitesine sahip olan yeni bağlantı sayesinde, cihazlar daha hızlı bir şekilde şarj olacak. HDCP 2.2 ve 7.1 Dolby Surround Sound desteğine sahip olan 3. Nesil MHL portu, ayrıca 30 FPS hızında2160p yani 4K çözünürlüğüne de destek sunuyor. 1. ve 2. nesil cihazlara geri uyumluluğu da olacak olan MHL 3, özelikle yeni aksesuarların satışını engelemeyecek. Eski cihazlar da MHL 3.0 desteğine sahip aksesuarları kullanabilecekler.

MHL 3.0'ın geliştirmeleri sadee bu kadarla sınırlı değil.  Klavye ve mousedesteğini USB-OTG ya da standart USB çıkışı üzerinden sunan Androidişletim sistemi başta olmak üzere, diğer mobil sistemlerdeki kullanım verimini artıracak olan yenilenen Remote Control Protocol sonrasında, cihazlara ek kontrolcü bağlama çeşitliliği artacak. Gerekli aksesuarlarla kullanıldığı taktirde 3 adet farklı monitöre kadar çıkış verebilen bu bağlantı, sıfır gecikmeyle özellikle televizyondan oyun oynama deneyimini de artıracak.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç